У Польщі вчиться понад 20 тисяч студентів-українців
Зараз у Польщі навчається понад двадцять тисяч студентів з України. Однак, і студентів-поляків чимало в Україні. Найчастіше у нас вони здобувають медичний фах. Історія взаємоосвіти між нашими країнами довга.
Ягеллонський університет — найстаріший у Польщі та один із найстаріших у Європі. Він знаходиться у Кракові. За майже сім століть у його стінах набиралися знань Микола Коперник, Станіслав Лем, Збігнєв Герберт та Кароль Войтила. У часи Середньовіччя тут готували теологів, астрономів і медиків.
Зараз як гуманітаріїв, так і дослідників точних наук готують на п'ятнадцяти факультетах. Від найдавніших часів і до сьогодні університет у Кракові зберігає марку надпрестижного. А для України виш теж знаковий, бо це був один із найпопулярніших вишів серед вітчизняного студентства. Тут здобули освіту десятки тисяч українців. Серед них: митрополит Андрей Шептицький, політолог В’ячеслав Липинський, поет Богдан Лепкий, письменник Василь Стефаник.
Тривалий час Ягеллонський університет був головним освітнім центром у Польщі. Та 1816-го року в нього з'явився конкурент — у Варшаві відкрили Королівський університет. Навряд чи тоді хтось підозрював, що пройде 200 років і заклад стане найвідомішим вишем Польщі. Його закінчували майбутні нобелівські лауреати, президенти та прем'єр-міністри, наприклад, Броніслав Коморовський та Ярослав Качинський. Тут навчалися музикант Фредерік Шопен та письменник Вітольд Ґомбровіч.
До речі, у Варшавському університеті працювало багато викладачів-математиків, які приїхали зі Львова. Їхня львівсько-варшавська школа логіки об'єднує університет у столиці Польщі та теперішній Львівський університет Франка.
Який, до речі, з'явився за польського сприяння — король Ян Другий Казимир дав звання "університету" єзуїтській колегії у Львові. Це сталося всередині 17-го століття. Старт був доволі скромним — філософський та богословський факультети, півтисячі студентів і восьмеро викладачів. Але минає сто років і з'являється кафедра математики, в університеті починають викладати іноземні мови, а також — історію і географію. З цього часу виш тільки розростався, і на сьогодні він один із найкращих класичних університетів України.
Читайте також: У спадщині ЮНЕСКО десятки об'єктів з Польщі та України
До речі, з появою Львівського університету зародився й майбутній медичний університет міста. Правда, далекого 1661-го він був звичайним факультетом. З роками для нього добудовували нові корпуси, збільшувався викладацький склад, зростала кількість студентів. Урешті, з приходом до Львова радянської влади факультет перетворили у повноцінний вищий навчальний заклад.