Як українські чиновники перебрали досвід "сміттєвої блокади" в італійської мафії

16 червня 2017, 19:45
Читать новость на русском

Сміття як політична зброя. Якщо непотріб горами лежить на вулицях та на подвір'ях – легко викликати гнів електорату і посунути будь-якого місцевого чиновника. І такий брудний метод у світі – не новина. В Італії ним як шантажем користувалися тамтешні мафіозі.

Неаполь. 2010 рік. Італійці, доведені до відчаю, вийшли на вулиці. Причина масових протестів – "життя" в смітті. Таким чином мафія вирішила поставити на коліна владу великих міст. В Італії злочинний світ традиційно контролює всі звалища і сміттєпереробні заводи. Тим, хто покірно заплатив, вивіз дозволили. Хто не заплатив – довелось жити на великому смітнику.

А це вже Львів 2017 року. Місто поволі занурюється у відходи. Причина – блокування їх вивезення. Влада рік тому рішенням суду закрила Грибовицьке звалище, залишивши мільйонне місто заручником політичних торгів. Або міський голова Львова накаже фракції своєї партії у парламенті бути покірними, або сміттєвий зашморг затягуватиметься. При цьому публічно роблять вигляд, що допомагають, а не публічно наказують всім власникам полігонів не приймати сміття.

Читайте також: Наливайченко підтримав Садового

Італійська мафія тримала зашморг навколо Неаполя 3 роки. Не давали ні вивозити, ні збудувати альтернативні заводи для переробки і утилізації. Навіть якщо власники землі і зголошувалися продати свій наділ представникам міста, то у мафії знаходились потужні аргументи, чому цього не варто робити.

Львову так само – урочисто і під фанфари обіцяли знайти землю для нового сміттєпереробного комплексу. Адже будувати його на території міста не дозволяє закон. Та з трьох запропонованих обласною владою ділянок жодна не пройшла експертизу. Але як допомогу місту влада собі це зарахувала.

Читайте також: Садовий оприлюднив вимоги до прем’єр-міністра щодо екологічної загрози у Львові

Неаполю довелося шукати підтримки за межами Італії. Сміття навіть з Риму вагонами повезли до сусідніх країн, зокрема і Австрії. Львівське ж показово ловить поліція по всій країні, а на рівні того ж Кабміну все тягнуть із прийняттям рішення з приводу кредиту ЄБРР на спорудження сучасного комплексу.

Звівши увагу суспільства лише до проблем Львова, центральна влада вперто не помічає страшної загальнодержавної проблеми з відходами. Але у керівників інших великих міст проблем з утилізацією не виникає. Хоч звалища горять щороку, їхній термін експлуатації давно закінчився і навіть попри рішення судів, вони досі працюють. Адже у політичної мафії закони прості. Своїх захищати, опонентів знищувати, навіть якщо зброя зроблена з сміття.