Мандрівка Україною. Перше студентське місто – Острог
Острог – це місце, де вперше в Україні з'явилися студенти. Зараз це невеличке місто за 50 км від Рівного, а декілька століть тому це був науковий центр України. Найбільше місто завдячує роду Острозьких. Вони були найбагатшими магнатами Речі Посполитої та володіли містом більше 300 років.
У 16 столітті князь Констянтин Острозький заснував тут перший у всій Східній Європі вищий навчальний заклад, задовго до Києво-Могилянської академії. Її найвідомішим випускником був гетьман Петро Сагайдачний.
З вибором предметів не експериментували, обрали ті, що й у Європі. Три вищі науки: філософія, богослов'я, медицина і ще 7 вільних. Кращих учителів запрошували як з України, так і з-за кордону. Тоді практично не було українських книжок, тому студенти вивчали одразу 5 іноземних мов. Купувати підручники було дорого, тож розпочалися пошуки власного друкаря. Вибір був очевидний – до Острога запросили Івана Федорова, що вже встиг попрацювати і в Москві, й у Львові.
Князь грошей не шкодував і підготував для майстра найпотужнішу кириличну друкарню того часу. Вже незабаром з'явився перший в Україні підручник – "Буквар" і "Острозька Біблія" накладом у понад 1000 примірників.
Цікавим є й родовий замок Осторозьких. Лише тут можна побачити непритаманну Україні середньовічну башту донжон – найбільш укріплену башту феодального замку. Ідею запозичили у Європі. В нижньому ярусі споруди зберігався провіант, і був виритий глибокий колодязь, тож можна було перечекати в разі нападу татар.