Маріїнський та Кловський палаци претендують на звання "Чудес України"
Розкішні палаци та величні фортеці є не лише у Західній Україні, а й у самій столиці. У Києві на звання одного з "Чудес України" претендує одразу три об’єкти.
Перший - Маріїнський палац, який є резиденцією глави держави. Він останні кілька років зачинений на реконструкцію. Однак через брак коштів його відновлення постійно затягується.
Іншому столичному архітектурному "чуду" пощастило більше. Кловський палац з 2003 року займає Верховний суд. Втім, про те, що будівля - палац, тоді нагадував лише її фасад. Всередині жодних вишуканих інтер’єрів не збереглось, відтак, відтворювали три святкові зали вже зважаючи на потреби суду.
"Коли його побудували, почалась війна. І Лавра віддала цей палац під шпиталь. Стіни забілили щоб не було інфекцій, весь живопис, шпалери, все було знищено", - каже автор проекту останньої реставрації Кловського палацу Тетяна Філіпова.
Наразі палац закритий для відвідувачів, адже в усіх приміщеннях працюють судді. Зрідка екскурсії проводяться тільки для студентів-юристів. Третім, найменш відомим претендентом на звання українського чуда є Київська фортеця.
Розташована просто у центрі Києва, на Печерському узгір'ї, вона складається з трьох основних вузлів оборони: цитаделі, Васильківського та Госпітального укріплень. Спорудження унікальної Київської фортеці розпочалось на початку XVIII століття за Петра І. Гармати фортеці все ще можуть стріляти. Однак сьогодні вона має захищатись не від ворожих військ, а від підприємців та байдужих чиновників, які хочуть відвоювати землю, що належить музею - каже його директор.
"Ви бачите як ми тут розбудовуємось разом з цими житловими будинками. От вони на нас наступають, наступають, фортеця в облозі, як вона повинна напевно бути. Ми до цього вже ставимось так іронічно, але і з острахом, тому що на фортецю іде колосальний наступ, і про це свідчать 26 судових процесів, які ведуться проти фортеці. Це 26 клієнтів судяться", - каже директор музею "Київська фортеця" В'ячеслав Кулініч.
Популяризація Київської фортеці захистить її від зазіхань, а також дасть можливість заробити гроші на добудову - вважає ініціатор акції "7 чудес України" Микола Томенко.
"Парадоксальна ситуація - об’єкти в серці української столиці і об’єкти які достатньо мало відвідувані. Тому на першому етапі звичайно як номінанти. Про них повинні дізнатися кияни, повинні дізнатися гості столиці. Це дасть можливість, на мою думку, дозавершити реконструкцію, яка застрягла на межі 97-2000 року. І подумати як використовувати такий об’єкт в додаткових функціях", - каже ініціатор акції "7 чудес України: замки, фортеці, палаци" Микола Томенко.
Зокрема у Київській фортеці можна було б проводити концерти класичної музики, а Маріїнський та Кловський палаци - відкрити для відвідувачів. Втім, усе це можливо лише за умови зацікавлення мешканців та гостей столиці цими об’єктами. Адже Київ - це не лише Хрещатик та Майдан незалежності.