Масний тиждень проходив під знаком "Колодія"
В Україні вся Масляна проходила під знаком Колодія - знаком жінок і неодруженої молоді.
“Колодочка із стрічечкою кольоровою прив’язувалася до руки, чи до ноги і цю колодочку треба було викупати. Тобто, хлопці частували дівчат чимось і таким чином начебто викупали ту колодку, а колодка це ознака того, що цим уже молодим людям пора уже створювати свої сім'ї і щоб вони придивлялися одне до одного. Ну, щось на зразок свята закоханих тільки в українському дусі. З дуже давніми, до речі , традиціями. Ці традиції за свідченням вчених етнографів, сягають ще часів матріархату”, - каже козак Олександр Гончаренко.
“Прив’язали таку колодочку тому що я неодружений, якщо я зустріну дівчинку з такою колодочкою - вона теж неодружена, і я також знайду свою половинку. Що Ви їй купите? Щось куплю, щось куплю, таке щось куплю... Щоб заміж зразу вийшла? Аякже, я ж неодружений, так що хочеться теж одружитися”, - каже носить колодку Олег.
Зняти “колодку” самому не можна, слід було її викупити могоричем чи подарунком. Раніше хлопці могли дарувати стрічку, хустку чи навіть коралі, якщо дівка “запала в душу”. Сьогодні серед запропонованих подарунків - лялька-мотанка. Тим більше, вона пригодиться і напередодні 8 березня.
“Хрест - символ сонця, тому, я думаю, логічно, на весну, на 8 Березня і на Масляну, яке припадає як раз зараз на 8 Березня, подарувати комусь таку чудову ляльку, яка несе в собі цей хрест на обличчі. Тому що хрест - це солярний знак, якщо ви знаєте, соляр - - це сонце яре, сонце в повній силі свого сяйва. Тобто, це надзвичайно сильний енергетичний знак”, - каже лялькарка Олена Акатьєва.
Головна страва на колодія - млинці зі сметаною та вареники із сиром. Ті українці, які ретельно дотримуються всіх звичаїв, протягом усього тижня, щодня, варять вареники.
“Козаки їли саме з сиром, ну ще можна сказати, що сир - це продовження роду, тому саме на колодія, у нас сьогодні колодія, готують вареники з сиром. До тіста завжди треба підходити зі щирою душею, як його ліпиш,такі вони смачні і виходять. Тому технологія - не можна сказати, що тут є якась особлива технологія приготування”, - каже Анна.
Традиційно, тиждень Масляної святкують напередодні Великого посту, який цього року триватиме з 7 березня до 23 квітня.