"Ми разом". Що зробити, щоб Україна мала справедливі суди?

3 грудня 2014, 00:28
Читать новость на русском

У програмв "Ми разом" говорили про тих, кого били і тих, хто побитих кидав за грати. Про суддів, які ухвалювали рішення проти майданівців. Гостем студії був заступник голови Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції Маркіян Галабала.

Цього тижня в'язні Банкової зібралися знову, адже винні у їх побитті досі не покарані. 3 грудня минулого року суддя Шевченківського суду Києва, Валентина Маліновська ухвалила рішення утримувати в СІЗО важко побитого "беркутівцями" Єгора Превера. Суддя Маліновська і зараз працює.

22 січня 2014 року камери зафіксували, як ледь притомного дідуся з побитою головою ВВ-шники тягнули вулицею Грушевського, невдовзі прокуратура звинуватила 72-річного Миколу Пасічника у нападі на "беркутівців", а суддя Оболонського райсуду Києва Юлія Швачич задовольнила клопотання і відправила Пасічника на 2 місяці за грати. Суддя Швачич досі обіймає свою посаду.

Судді з одної сторони максимально захищені Конституцією щоб ніхто не міг вплинути на них, щоб вони були незалежними. Але ми маємо таку ситуацію зараз, що судді цю незалежність розуміють так, ніби від них нічого не залежить, від тих хабарів, які їм дають, або від звінків які вони отримують з АП чи Кабміну. Єдиним способом вирішення цієї проблеми – є повне очищення суддівського корпусу. Всіх звільнити і наново оголосити, наново проводити конкурси. Це абсолютно реальний механізм він передбачений у коаліційній угоді, – каже Маркіян Галабала.

Наразі в Україні працює 8 тисяч суддів, Галабала вважає, що їм знайдеться достойна заміна і це будуть ті, хто вершитими правосуддя з засад справедливості.

Суддів, які виносили рішення по Євромайдану, приблизно 1,5 тисячі по всій Україні. Щоб написати заяву щодо не справедливого рішення суду по справі, людині треба звертитись до тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів. Для цього є 10 днів, щоб подати туди скарги, – повідомляє юрист.

Жоден з тих 1,5 тисячі суддів, які виносилои не правомірні рішення під час Євромайдану, не написав заяву про відставку.

Дуже низький рівень довіри людей до суддівської системи можна було б змінити, якщо б судді самі пішли на це самоочищення, – вважає Галабала.