Міноборони: Полторак очолив міністерство

18 жовтня 2014, 18:02
Читать новость на русском

Четвертий міністр оборони за останніх півроку. Верховна Рада підтримала чергову ротацію — командувач Нацгвардії Степан Полторак відповідатиме за оборону держави.

Полторак — бойовий генерал та порядна людина,
— каже
Президент України Петро Порошенко.

Президент покладав великі сподівання на Валерія Гелетея

Втім, ще у липні, представляючи попереднього міністра, президент не скупився на добрі слова згадуючи Валерія Гелетея.

"Нам потрібна людина, яка вдень і вночі займатиметься роботою спрямованою на відродження боєздатності Збройних сил. Це генерал-полковник Валерій Вікторович Гелетей", — говорив Порошенко.

Втім, вже за кілька місяців президент таки змінює коней на переправі. А точніше — міністра оборони в умовах військових дій на Донбасі. Гелетей подає у відставку, бо переконаний — виконав усі покладені завдання. Щоправда, так і не конкретизує — які саме.

Я доповів президенту про те, що ті завдання, які ставились переді мною, я виконав. І звернувся до президента України з відповідною заявою про те, що готовий виконувати ті завдання, які президент рахує за потрібне,
— каже
екс-міністр оборони Валерій Гелетей.

Гелетея звинувачували в Іловайській трагедії

Втім, до професійного рівня Гелетея — вихідця з міліцейських структур — було багато запитань. Зокрема, йому закидали брак безпосереднього досвіду роботи у Збройних силах. Та справжній шквал критики впав на очільника Міноборони після Іловайської трагедії.

Гелетей пояснював: вся критика — справа рук російської пропаганди. На боці міністра був і президент, який вважав Гелетея незамінним. Експерти ж переконані — рішення про звільнення урядовця Порошенко ухвалив одразу після Іловайської трагедії, але витримав вимушену паузу.

Порошенко не хотів здатися слабким лідером,
— зазначив
політолог Тарас Березовець.

"Я думаю, що головна помилка була — призначення Валерія Гелетея. Тому що потрібно було у військовий час висувати на перші посади тих людей, в яких вже є розуміння ситуації, а не тих, яким потрібно вчитися своїй справі", — вважає журналіст Валерій Бутусов.

Полторак ніколи не був пов'язаний зі Збройними силами

Вітм, як і у попередника, біографія командувача Нацгвардією мало пов'язана безпосередньо із Збройними силами. Те, що знову довелося призначати на посаду очільника армії не кадрового військового президента не засмучує. Порошенко мотивував призначення Полторака його високим авторитетом серед бійців та генералів.

Перше завдання — дати бій корупції. Зокрема, викорінити тіньові схеми під час тендерів. Новоспечений міністр звітує, що готовий до виконання всіх настанов. І навіть пригрозив відправити чиновників із теплих кабінетів на полігони.

Якщо не вийде навчитись вирішувати питання — ми будемо прощатися,
— наголосив міністр оборони України Степан Полторак.

Президент України Петро Порошенко сказав міністру, що протягом тижня він маєте ліквідувати всі бюрократичні перепони, які залишали Збройні сили в останню чергу для забезпечення і вирішення власних проблем.

Полтораку бракує відповідного досвіду роботи, - експерти

Експерти поки скептично оцінюють можливості міністра швидко підвищити обороноздатність армії. Мовляв, для цього йому бракує, зокрема, політичного досвіду. Дехто пропонує віддати це відомство під контроль цивільній особі із здібностями військового менеджера на зразок країн НАТО.

Не було необхідності призначати нового міністра,
— каже директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський.

Військовий експерт, підполковник Костянтин Машовець вважає, що міністром оборони може стати і цивільна людина.

Тим часом, вакантним поки залишається крісло командувача Нацгвардії. Кажуть, що президент уже розглядає щонайменше три кандидатури. Втім, затверджувати їх на посаді буде вже новий склад парламенту.

Нагадаємо, 14 жовтня Верховна Рада за поданням Президента звільнила Міністра оборони Валерія Гелетея та затвердила на цій посаді екс-командувача Нацгвардії Степана Полторака. Постанову про призначення Полторака на посаду глави Міноборони підтримали 245 депутатів.