Місцеві вибори відбудуться 31 жовтня
Таке рішення підтримали 247 нардепів. Виборча кампанія, ймовірніше, відбудеться на новій правовій основі, адже після призначення дати, парламентарії взяли за основу новий закон про вибори депутатів обласних, районних та міських рад.
Згідно із проектом документу, вони мають відбуватися за змішаною системою. Законопроект забороняє участь у виборах політичних блоків та партій, що зареєстровані у регіоні менше ніж за рік до дати голосування. Коаліція результатами роботи задоволена. Опозиція - не в захваті.
“Мета цього законопроекту - ніщо інше, як консервація влади. Молоді партії, і нові партії, якісно інші партії фактично відсікаються від виборчого процесу, тому що кожна місцева партійна організація повинна бути зареєстрована за 365 днів до дати проведення виборів”, - обурений народний депутат, фракція НУ-НС Арсеній Яценюк.
“Не маючи партійних організацій у місті чи районі, важко собі уявити як дана партія може, з Києва наприклад, представляти у Львові або Закарпаття своїх представників, не маючи там первинної партійної організації. Тобто дана норма законопроекту, вона свідомо змушує партійні організації серйозно займатися партійнім будівництвом”, - переконаний народний депутат, фракція Партії регіонів Олександр Єфремов.
Та декому з опозиції не подобається і норма про формування територіальних виборчих комісій лише представниками тих політичних сил, що мають фракції в парламенті.
“Тепер роль КПСС в Україні цілком законна, у випадку прийняття цього закону посяде Партія регіонів України”, - впевнений народний депутат, фракція НУ-НС В'ячеслав Кириленко.
Та експерти звертають увагу на інші проблеми. Кажуть, у разі ухвалення законопроекту без значних змін, місцеві вибори чекає організаційний хаос. Зокрема, йдеться про звуження термінів кампанії до 50 днів. Територіальні комісії не зможуть повноцінно опрацювати списки. Скорочення кампанії позначиться і на агітації.
“Буде ставка на адмінресурс, правоохоронний ресурс, на підкуп виборців, при чому грошовий, на фальшування результату. Багато строків по підготовці будуть зірвані, не будуть реалізовані вчасно, що пізніше може дати підстави для оскарження результатів через зрив строків”, - прогнозує голова Комітету виборців України Олександр Черненко.
Крім того, застереження у експертів викликає норма щодо заборони самовисування кандидатів на пост мера - таким чином закон “заганяє” претендентів під партійні стяги й підвищує політичну корупцію. Також документ зберігає інтригу в столиці, адже згідно з ним, проводити волевиявлення в містах, де нещодавно відбулися позачергові вибори - забороняється.