Місця бойової слави: меморіали, які варто відвідати
З нагоди свята Покрови, Дня українського козацтва та Дня захисника сайт "24" запрошує читачів у віртуальну мандрівку визначними місцями бойової слави, яку запросто можна реалізувати, відвідавши меморіали особисто.
14 жовтня ми відзначаємо День захисника України, встановлений президентом Петром Порошенком у 2014 році. Втім, захищати нашу землю герої не перестають вже сотні років. І українці пам’ятають тих людей і ті події.
Національний історико-меморіальний заповідник "Поле Берестецької битви"
Відомий також як "Козацькі Могили". Цей комплекс пам'яток – місце вшанування пам'яті тисяч козаків і селян, що брали участь у Берестецькій битві 1651 року під час національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького.
На фото: вид на меморіал
Битва під Берестечком "зачепила" територію міста Берестечко (нині Волинська область), села Пляшева, Острів, Солонів, Рідків, Митниця.
До складу заповідника "Поле Берестецької битви" входять: Михайлівська церква XVII ст. в якій, за переказами, бували Богдан Хмельницький, Іван Богун та інші козацькі полководці; Церква св. Георгія Переможця, побудована на початку XX ст., з розписами Івана Їжакевича та інших майстрів (у нижньому її ярусі – саркофаг з козацькими кістками, до нього веде підземний перехід з Михайлівської церкви); урочище Монастирщина – козацьке кладовище XVII ст.; урочище Гайок – місце бою трьохсот козаків, які прикривали відхід війська; урочище Козакова Яма – місце загибелі останнього оборонця важливого рубежу; урочище Козацька Переправа – місце переправи козацького війська через річку Пляшівку, об'єкт багаторічних археологічних досліджень; урочище в с. Остров, де стояла Михайлівська церква в XVII ст. і біля якої був похований духівник війська Хмельницького – константинопольський посланець Йоасаф.
Адреса: Рівненська область, Радивилівський район, село Пляшева
Державний історико-культурний заповідник "Поле Полтавської битви"
Полтавська битва – визначна баталія під час Великої Північної війни між арміями Карла XII та Петра I. Відбулася 27 червня (8 липня) 1709 року поблизу Полтави. І хоча для України наслідком Полтавської битви стала московська військова окупація й щораз більше обмеження автономних прав Козацько-Гетьманської держави, сучасні українці про цю віху своєї історії пам'ятають.
На фото: Сампсоніївська церква
На території заповідника є ряд пам'ятників: десять гранітних обелісків на місці колишніх редутів (шведам від росіян, шведам від шведів), на місці переправи російської армії через Ворсклу, пам'ятний знак на місці командного пункту Петра І, братська могила загиблих російських воїнів, Сампсоніївська церква, пам’ятник Петру I перед будинком музею Історії Полтавської битви, захисникам фортеці Полтава і коменданту Олексію Келіну, пам'ятник Слави, на місці відпочинку Петра I, Спаська церква, Хрестовоздвиженський монастир (де була штаб-квартира Карла XII), українським загиблим козакам. А також — музей історії Полтавської битви, де діє і постійна виставка "Козацька держава".
Адреса: м. Полтава, вул. Шведська Могила, 32
Меморіальний комплекс "Пам’яті героїв Крут"
Присвячений битві під Крутами 29 січня 1918 року між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків "Вільного козацтва", що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.
На фото: вагони-музей
У бою під Крутами оборонці української державності призупинили наступ російського радянського війська, затримавши його на 4 дні. Ця затримка дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.
До складу меморіального комплексу входить монумент битви під Крутами, символічна могила-курган, каплиця, озеро у формі хреста, музейна експозиція, розміщена в старовинних залізничних вагонах.
Адреса: Чернігівська область, Борзнянський район, Печівська сільрада, село Пам'ятне, вул. Героїв Крут, 38.
Меморіал героїчної оборони Одеси
Цей меморіальний комплекс присвячений обороні Одеси радянськими військами під час Другої світової війни. До його складу входять музей, виставка військової техніки просто неба, батарея берегової оборони, парк.
На фото: "Малютка"
На виставці військової техніки і озброєння армії періоду другої світової війни розміщено відомий одеський "танк" НИ ("На испуг"). Це звичайний трактор, обшитий протикульовою бронею (котельним залізом). Такі машини виготовляли одесити-захисники. Серед інших експонатів – на ділянці залізничної колії стоїть бронепоїзд, аналогічний тому, які виготовлялися в дні оборони міста на заводі ім. Січневого повстання, також виставлений трамвай, який в 1941 році ходив по маршруту "Одеса-фронт", просто неба є навіть підводний човен "Малютка" М-296. У парку навколо музею відновлена лінія оборони з окопами, землянками, бліндажами, дзотами, вогневими позиціями артилерійських і мінометних батарей.
Адреса: м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 150.
Шумейкове урочище
Тут з 20 по 22 вересня 1941 року потрапили в оточення і внаслідок запеклих триденних боїв з фашистськими військами загинули близько 800 воїнів радянської армії, у тому числі генерали: командуючий Південно-Західним фронтом Михайло Кирпонос, Василь Тупіков, Михайло Бурмистренко. Пам'яті загиблих воїнів Південно-Західного фронту і присвячений меморіальний комплекс.
На фото: "убогий броньовик"
Меморіал урочища Шумейкове складає традиційний бронзовий стрілець і велика невиразна бетонна стела. Праворуч від неї, над стежкою, що веде в низину, встановлений бронеавтомобіль з 45-мм гарматою. Така "убогість" тут навмисна: від думки, що згуртованій броньованій німецькій армаді протистояло "це", стискається серце. Взагалі, ті, хто особисто відвідали Шумейкове, переконують – тут досі надзвичайно потужна аура смерті.
Сучасні науковці та активісти проводять в урочищі розкопки, що проливають світло на ті трагічні події війни.
Адреса: Полтавська область, Лохвицький район, поблизу села Дрюківщина.