Мобільних шахраїв в Україні поменшало, але вони стали винахідливіші
Мобільних шахраїв в Україні поменшало, однак їх способи ошукання довірливих користувачів телефоном стали більш винахідливими - попереджають оператори.
Якщо раніше абонентів спокушали різноманітними акціями та розіграшами по телефону, просячи кудись переказати гроші, то тепер шахраї нерідко за допомогою смс пропонують послуги, які, насправді, не можуть надати. Як от визначати місцезнаходження іншої людини за допомогою мобільного. Насправді ж шпигувати за кимось без його бажання ви аж ніяк не зможете.
"З вас просто знімуть гроші, а в кращому випадку вам просто надішлють якесь посилання на цілком законний ресурс - послугу оператора, тому що у операторів дійсно є така послуга. На послугу визначення місцезнаходження можна підписатися, можна підписатися тільки за згодою того абонента, при чому ось той абонент, місцезнаходження якого визначається, він повинен підтвердити цей смс", - каже начальник відділу зв’язків з громадськістю "МТС" Вікторія Рубан.
Ще одним видом шахрайств є смс нібито з банку, в якому повідомляється, що абонент заборгував по кредиту і вказується певний телефон для довідок. Стривожені громадяни, навіть знаючи, що кредитів не мають, все одно телефонують за цим номером, і не здогадуючись, що за дзвінок з них знімуть шалені гроші.
"Звичайно відбувається спілкування з цим оператором, звичайно майте на увазі, що вам потім можуть бути виставлені рахунки за цю телефонну розмову. Це у випадку, якщо ви передзвонюєте операторові, або оператор може спробувати від вас отримати якусь інформацію особистого характеру, наприклад рахунок вашої кредитної карти, ваші паспортні дані, що щось. Щоб нібито перевірити чи дійсно відбулася якась помилка, і у вас немає ніяких заборгованостей", - каже начальник відділу зв’язків з громадськістю "МТС" Вікторія Рубан.
Втім, убезпечуватися від подібних шахрайств люди мають самотужки. Мобільні оператори не можуть за власною ініціативою відключити той чи інший номер. Кажуть, для цього мають бути вагомі підстави – зокрема, підтвердження незаконних дій правоохоронцями. Тобто постраждала людина має написати заяву до міліції. Втім, цього року у Києві такого прецеденту не було.
"Наразі жодного якогось такого резонансного мобільного шахрайства в місті Києві, яке б розслідувало слідче управління, або яким займався спеціальний відділ в складі Управління карного розшуку Київської міліції немає. Але дрібні отакі випадки по районах у нас фіксуються", - каже речник Київської міліції Володимир Поліщук.
Шахраї нерідко діють так, що притягти їх до відповідальності взагалі нереально. Зокрема, останнім часом людям за певну винагороду пропонують оформити на себе контракт на користування послугами стільникового зв’язку. Довірливих громадян завіряють - платити їм ні за що не доведеться. Однак через якийсь час людина отримує величезні рахунки за чужі розмови. Відтак, у операторів одні поради: чужих контрактів на себе не оформляти, на невідомі номери не дзвонити, жодної інформації про себе по телефону нікому не залишати.