Москва конфліктує за газ, замість Києва тепер - Мінськ
За традиційним сценарієм. Спочатку борг, потім вимога терміново заплатити, після цього - обмеження поставок і звинувачення у зриві транзиту газу до Європи. Україна це відчула на власній шкурі взимку 2009 р.
Влітку цього року під гарячу руку Москви неочікувано втрапив Мінськ. 21 червня, “Газпром” обмежив подачу газу до Білорусі через борг у 200 мільйонів доларів.
“З 10 ранку за московським часом 21 червня 2010 вводиться режим обмеження постачання російського газу в Республіку Білорусь на 15% від обсягів добової планової поставки газу з поступовим виходом на рівень обмеження до 85% пропорційно заборгованості”, - зазначив голова "Газпрому" Олександр Міллер.
Російська сторона зазначила, Білорусь з початку 2010 року справно розраховується, і платить 150 дол. за тис. куб. м. газу. Проблема лише у тому, що ця ціна - минулорічна, а нова - на 20 дол. вище. Звідси і борг. Пропозицію Мінська заплатити товарами Москва відкинула.
“Платити потрібно відповідно до контракту. А контракт передбачає виконання платежу в іноземній валюті. Інша - просто суперечить нашому валютному законодавству. "Газпром" не може брати нічого іншого - ні пироги, ні масло, ні сир, ні млинці, ні що інше не може служити засобом платежу”, - заявив Президент РФ Дмитро Медведєв.
Білорусів слова російського Президента обурили. Виявляється "Газпром" також винен Мінську за транзит. Та ще й на 70 млн. дол. більше ніж той за газ. Олександр Лукашенко не полетів до Москви замолювати гріхи, до чого неодноразово вдавалося українське керівництво, а пішов до газового вентилю на кордоні.
“Я наказав уряду перекрити транзит через Білорусь, поки не заплатить за транзит "Газпром". Вони нам за ці півроку ні копійки не заплатили”, - каже Президент Білорусі Олександр Лукашенко.
Лукашенко велів скоротити обсяги транзиту на 30%. Відповідь росіян була красномовною - Москва порадила Мінську не плутати святе і грішне.
“У нашому навіть недосконалому контракті з "Білтрансгазом" питання транзиту і постачання чітко розділені і зв'язувати їх між собою не можна. Це серйозне питання. Ми не на комунальній кухні, коли там я поставив таку каструлю, а він забрав з неї шматок м'яса. Це різні речі”, - каже речник "Газпрому" Сергій Купріянов.
В ЄС каструлями та м’ясом не зацікавилися. І закликали обидві сторони якомога швидше вирішити суперечку. А от Україна проголосила про збереження нейтралітету у конфлікті сусідів, додавши, що може замість білорусів прокачати російський газ до ЄС.
“Ми, звичайно, маємо можливість прокачувати додатково 15, 20, 30 млрд. кубів газу. Якщо в цьому виникне необхідність, то українська газотранспортна система реалізує, насамперед домовленість щодо поставок газу в Європу”, - заявив Прем'єр-міністр України Микола Азаров.
Проте погодилися з Прем’єром не всі. Мовляв, тут краще побути осторонь і не втручатися в суперечку давніх союзників. Водночас, експерти зазначили, що на тлі газового конфлікту сусідів Київ міг би укріпити стосунки з Москвою.
“Цей газ через Білорусь, як і весь російський газ, занадто заполітизований. Там є з'ясування стосунків на рівні господарюючих об'єктів. Воно якось вирішиться. Допоки нас не запрошує жодна сторона, не треба вклинюватись”, - наголосив експерт з енергетичних питань Богдан Соколовський.
“Власне, ця ситуація повинна посилити прагматичність у взаємостосунках між Україною та Росією, в тому числі у газовому і газотранзитному питанні. Це підґрунтя, яким ми можемо скористатися, якщо ми зуміємо це зробити”, - переконаний перший заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло.
При цьому, чи не всі експерти погоджуються в основі російсько-білоруського газового конфлікту не економіка, а політика. В першу чергу - Митний союз, до якого Мінськ не хоче йти на умовах Москви.
“Якщо б Білорусія увійшла на цих умовах в Митний союз, вона не тільки б втратила стратегічні об'єкти свого енергетичного комплексу і, фактично, увійшла б у політичний форматор російських інтересів і була би політично підпорядкована російським інтересам, Білорусія вже не могла б зберігати свою політичну самостійність”, - констатує експерт з енергетичних питань Центру ім. Разумкова Володимир Омельченко.
Росія не вперше користується "газовими" методами впливу на сусідів. Відтак, і Україна не застрахована від російського впливу, бо, як і Білорусь, залежить від її енергоносіїв.
“Це дуже класний такий урок для України, що будь-яка політики, яка буде проводитися країною, якщо вона не буде відповідати головним завданням політики Москви, вона буде дуже швидко і дуже жорстко присікатися і прийматися всі заходи з боку Москви для того, щоб ця політика ставала, так би мовити, в необхідне для Москви русло”, - каже директор Українського інституту публічної політики Віктор Чумак.
Російсько-білоруський газовий конфлікт тривав 3 доби. І цього разу минулося. 23 червня Білорусь перерахувала "Газпрому" 187 млн. доларів. В свою чергу, "Газпром" заплатив Мінську - 228 млн. доларів. Останню крапку мають поставити у Мінську, де найближчими днями чекають на представників "Газпрому".