Москва за чергову знижку на газ тягне в союз
Микола Азаров поїхав до Москви за новими цінами на газ, а отримав нову надію на нові домовленості. Жодних конкретних результатів переговори у Москві Києву не принесли.
“Ми глибоко переконані, що чинна угода не відповідає реаліям сьогоднішнього дня і є досить обтяжливою для української економіки”, - каже прем’єр-міністр України Микола Азаров.
Відтак, наприкінці року ціни на газ для України підвищаться за прогнозами до близько 400 доларів за тисячу кубометрів, згідно із чинною формулою ціноутворення. Експерти певні: така ситуація зашкодить і бізнесу, і населенню.
“Безумовно для бізнесу це велика проблема , більше того це означає, що комунальні тарифи зростуть мінімум в 2,5 рази. Це створює великі проблеми для таких галузей як гірничо-металургійний комплекс, а для хімічної галузі - це взагалі сировина для виробництва добрив”, - каже президент Українського Союзу промисловців та підприємців Анатолій Кінах.
У Росії для України є рецепт "полегшення" - треба йти в ЄЕП та Митний союз. Мовляв, тоді ціни на газ знизяться до рівня російських. Проте українські екперти попереджають - Газпром давно заявив про підвищення внутрішніх цін до експортних. Відтак, в чистому залишку таких пропозицій - суцільна політика. Україні ж залишається одне - Стокгольмський арбітраж.
“Росія хоче відновити в тій чи іншій формі вплив геополітичний на пострадянському просторі, і реінтегрувати всі країни під свій контроль і щось створити схоже на СРСР, а газові домовленості та проблеми переговорів - один з механізмів цієї головної мети”, - каже директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
“Газпрому” невигідний ще один скандал, який буде розгоратися на тлі не економічних суперечок, а політичних. Бо ми зможемо апелювати до того, що на наші економічні аргументи нам нав’язують якісь політичні кроки це перше і друга позиція - Європа зможе піти на ті ж перемовини чи тим самим шляхом для того, щоб знизити ціни для своїх компаній своїх споживачів”, - каже енергетичний експерт Валентин Землянський.
В іншому випадку, - переконані експерти, - не оминути нової газової війни або колапсу в економіці через високі ціни на газ. Або ж - інтеграції у пострадянський економічний простір. Нагадаємо, саме в результаті "газової війни" між Києвом та Москвою взимку 2009-го року був підписаний 10-річний контракт з “Газпромом”.
Він передбачає, що до 2020 року вартість газу визначатиметься за формулою прив’язаною до біржової вартості нафти при базовій ціні для розрахунків у 450 доларів за тисячу кубометрів. Торішні харківські угоди передбачають, що в обмін на подовження на 25 років оренди бази російського Чорноморського флоту Україна отримує знижку в ціні на газ у розмірі 30%, але не більше 100 доларів за тисячу кубометрів.