Мул з Азова наступає на узбережжя, і поглинає все живе

31 травня 2010, 12:20

Лише за кілька років пляжі Азовської Ялти скоротилися майже удвічі.

12-кілометрова берегова лінія золотих пісків раніше приваблювала 300 тисяч відпочивальників щосезону. Вони приїжджали сюди зі всього пострадянського простору. Тепер же через багнюку, що утворилась, зайти у море місцями просто неможливо. Тому й туристів в останні роки тут суттєво поменшало.

Місцеві звинувачують у всьому - маріупольські підприємства. Мовляв, ті забруднюють море відходами виробництва. Зібрати ж мул з пляжів практично нереально.

Дмитро Черниця (Ялтинський селищний голова): "Ми на сьогоднішній день бачимо приток інвестицій, українських інвестицій, Росія, ближнє і далеке зарубіжжя, але, на жаль, інвестиції не йдуть туди, де є мул."

Натомість медики заспокоюють. Кажуть - мул, це не бруд. І пропонують туристам оцінити інші переваги відпочинку тут - природні грязьові ванни.

Олена Пашковська (в.о. завідуючого поліклінікою): "Використовуючи ці грязі людина отримує заряд на цілий рік - суглоби дуже добре отримують живлення."

Цілющі властивості мулу - це не привід робити з моря болото - обурюються екологи. Вони впевнені - замулювання - це результат втручання людини в екосистему. Тож, щоб врятувати унікальний оазис природи закликають шукати причину забруднення. На наукові дослідження 1,5 млн. грн. вже виділила Донецька обласна влада.

Георгій Любин (керівник східного напрямку ВГО "Українська служба порятунку"): "Шар мулу на сьогоднішній день за 200 метрів від берега досягає 4 м. І що це? Чи то це процес чисто природний і тут утворюється лиман і тоді ці люди втратять і рекреаційну зону, і відпочиваючі теж, або це ті процеси, які можна сьогодні зупинити."

Олександр Савченко (керівник геологічної групи, м. Харків): "Досліджуються, відбираються проби ґрунту, власне глибина мулу - для визначення біологічного складу, потім беруться проби берега і проби всіх ґрунтів, які представляються на глибину 100 метрів на предмет засмічення моря - що може бути причиною засмічення з материка і крім усього іншого - самі морські."

Екологи закликають надати проблемі статус державної екологічної катастрофи. Втім, попри таку невтішну перспективу, місцева влада все одно готується приймати цьогоріч туристів. Кажуть у Азовській Ялті ще залишилися місця для комфортного морського відпочинку.