На Черкащині відкрили пам'ятник Юрію Горлісу-Горському

10 жовтня 2010, 14:23

Істинним героям України держава пам’ятників не ставить, відтак це доводиться робити простим людям.

Так, на меценатські гроші у селі Мельники Черкаської області відкрили пам’ятник Юрію Горлісу-Горському, хорунжому Армії Української Народної Республіки, авторові книги спогадів “Холодний Яр”, на якій виховано ціле покоління борців ОУН-УПА.

Холодний Яр - це одна з найяскравіших сторінок визвольної боротьби в Україні. На жаль, мало хто знає, що після того, коли влада в Україні перейшла до більшовиків, над Дніпром залишалася своєрідна “республіка”, яка під українським прапором продовжувала збройну боротьбу до 1922 року. То були села на околицях Холодного Яру на Чигиринщині. Згодом переслідувань зазнали навіть ті, хто просто читав спогади Юрія Горліса-Горського про ту боротьбу.

“І в 42 році під час війни сюди приїхав, привіз 150 примірників своєї книжки "Холодний Яр", яка розійшлась між тутешніми мешканцями. Потім КДБ переслідувало тих людей, і вишукувало ці книжки до останнього примірника. Звичайно, вони їх всіх не знайшли, але де знаходили, то ці люди зазнавали переслідувань”, - розповів заступник голови Спілки письменників України Василь Шкляр.

На згадку тих подій початку минулого століття на Черкащині влаштували автопробіг. Про необхідність боротьби за українську державу вже в сучасних умовах - нагадували політики.

“Мене сюди привело почуття національного обов’язку і бажання віддати шану людині, яка зберегла пам’ять про ту велику боротьбу отаманів Холодного Яру проти більшовицько-комуністичного режиму. І коли на них дивитися - на цих хлопців, їм переважно було по 22-25 років, так, а більшовики думали, що їм по 30-40 - найбільша риса, яка мене вражає в них - це здатність до опірності”, - сказав народний депутат Тарас Стецьків.

За своєю масовістю національно-визвольна боротьба на східній Україні 1917-1920 роках не поступалась боротьбі УПА на заході. Та, оскільки опір східняків відбувався раніше, нині відомо про нього значно менше - кажуть історики.