На протезуванні відмивають мільйони гривень, а на бійців коштів не вистачає, — експерт

5 травня 2015, 20:05
Читать новость на русском

Про те, чому нашій країні не вистачає коштів на якісні протези для бійців АТО, про корупційні схеми і досвід інших країн у галузі протезування розповів гість студії Телеканалу новин "24" – голова ради ГО "Рidmoga.info" Олексій Краснощоков.

Протезування бійців

– За останніми даними, які озвучував голова Держслужби України у справах ветеранів війни та учасників АТО Артур Дерев'янко, протезування потребують 224 бійця. Частину коштів, які необхідні, надає держава. Але в Україні немає спеціальних умов для проходження реабілітації, тому бійці вимушені їхати за кордон.

В Україна навіть немає спеціальності "протезист", найближче в цій галузі – це лікар-ортопед.

– Якісні комплектуючі для протезів можна отримати в Україні. Якщо їх немає, держава оплачує протез і лікування за кордоном. Але на одну кінцівку згідно законодавства, держава може виділити тільки 609 тисяч гривень. Як показує практика, цього не достатньо навіть на протезування, не кажучи вже про курс лікування та реабілітацію.

Корупційні схеми в галузі протезування

– Комплектуючі для протезів Україна купує в Німеччини, США, Франції, Японії та інших країнах. Всі ці країни мають міжнародний сертифікат якості. Але Україна цей сертифікат не визнає, саме тому ще одну сертифікацію треба робити в Харкові. Навіть, якщо комплектуючі не змінилися, щороку потрібно цю процедуру проводити. Це незаконна сертифікація і фактично штучна фільтрація доступу до ринку.

Сертифікація в Харкові однієї комплектуючої коштує 1 500 гривень. Наразі в черзі на сертифікацію знаходяться 1611 комплектуючих, а це приблизно 2,5 мільйони гривень. Додатково оплачуються клінічні дослідження.

Співпраця з іноземцями

– Канадсько-американсько-український проект Підтримки Протезування триватиме по 8 травня. У рамках цього проекту 5 учасників із складними ампутаціями безкоштовно отримають високофункціональні протези. Серед них троє учасників АТО, один постраждалий на Майдані та одна дівчинка.

Набагато простіше працювати з іноземцями, аніж з нашими чиновниками.

– 10 українських протезистів слідкували за проведенням проекту в цілях підвищення кваліфікації. Всі протезисти взяли за свої власні кошти відпустки та приїхали в Україну.