На "Українську книгу" виділили 40 млн гривень
Безрезультатні мільйони. На програму "Українська книга" з бюджету виділили цьогоріч 40 мільйонів гривень. Це вдвічі більше, ніж торік.
“Якщо в 2011 році на 20 мільйонів ми спромоглися видати 139 найменувань книг, то на 40 мільйонів ми дуже постараємось видати не вдвічі більше, а ще більше, ніж вдвічі більше”,- каже начальник департаменту видавничої справи Держкомтелерадіо Олексій Кононенко.
Натомість видавці запевняють, цих грошей занадто мало. На відродження української книги потрібно півмільярда гривень щороку.
“Це в 12,5 разів менше, ніж мінімально того, що потребує сьогодні Україна, виходячи із світових нормативів оновлення книжкової бази. Це спроба, як то кажуть, копійчаною булочкою закрити проблему духовного книжкового голоду для всього населення України”, - сказав президент Української асоціації видавців і книгорозповсюджувачів Олександр Афонін.
Одна з головних проблем книговидання в Україні - це відсутність ринку збуту. Майже в жодному місті немає достатньої кількості книгарень. Письменники, аби продати свою книгу, змушені самостійно шукати видавця та місце розповсюдження.
“Написати – це, звичайно, дуже важкий шмат роботи. Хто як пише. Я пишу швидко, хтось пише довго, але це 1/8 частина справи. 1/3 справи - це знайти видавця. Половина справи - це книгу видати. Знайти кошти на неї, або умовити видавця її видати”, - розповів письменник Андрій Кокотюха.
Відсутність ринку збуту призводить до малих тиражів. А чим менший тираж, тим дорожча книга.
В Європі законодавством передбачене покарання за безпідставне завищення ціни на книгу. Книгарні та видавці не мають права робити націнку більшу, як 50 відсотків за собівартість примірника. Натомість в Україні ціна книги не захищена законом. Відтак, українцям доводиться платити подекуди утричі дорожче за початкову вартість книжки.
Аби опустити ціну української книги з неба на землю, у Департаменті видавничої справи обіцяють зустрітись з видавцями та власниками книгарень. Втім, чи стане книга без належної державної фінансової допомоги доступнішою - невідомо.