На видобуток сланцевого газу можна розраховувати через 10-15 р.

30 червня 2010, 08:56

Україна може позбутися газової залежності від Росії, розпочавши видобуток власного сланцевого газу, адже його прогнозовані запаси, за оцінками фахівців, становлять 2 трильйони кубометрів.

Втім, навіть якщо розвідка покладів палива відбудеться вже найближчим часом, говорити про промисловий видобуток можна буде не раніше ніж за 10-15 років. Технології з видобутку сланцевого газу є у Сполучених Штатах, які щороку нарощують його видобуток. Втім, аби велика іноземна компанія взялася за дослідження українських надр, треба відмовитися від газового контракту з Росією, за яким Україна щороку купує більше 50 мільярдів кубометрів газу, зазначають експерти.

“Інвестору потрібно на довгу перспективу знати, що це дійсно потрібно, і що якщо він добуває газ, то цей газ буде мати збут на власному ринку. А при 52 обов’язкових мільярдів викупу, сланцевому газу навіть нашого виробництва місця на українському ринку не буде”, - переконаний експерт Богдан Соколовський.

“Це головний виклик для “Газпрому”. Видобуток сланцевого газу у США та Європі - це не входило в плани “Газпрому”. І дійсно, може похитнутися монополія. “Газпром” вже веде переговори над купівлею американської компанії, у якої є досвід, в першу чергу не для того, щоб видобувати там газ, а для того, щоб отримати технологію”, - зазначив експерт Ігор Ліскі.

Втім, навіть якщо іноземці і прийдуть на український ринок для видобутку сланцевого газу, вітчизняним працівникам робоче місце у сфері навряд чи знайдеться.

“Не потрібно плекати надію, що будуть дуже сильно загружені наші потужності, якщо прийде західна компанія зі своїми грошима, вона мінімально буде брати наших місцевих робітників, якщо там це не буде чітко обумовлено в контракті”, - думає експерт Валерій Боровик.

Крім того, зазначають експерти, собівартість видобутку сланцевого газу вчетверо вища, ніж звичайного природного газу. Водночас, видобувати сланцевий енергоносій вигідніше, ніж купувати російський, адже основне питання не в грошах, кажуть аналітики. На кону - енергетична незалежність України.