НАБУ має розібратися із законністю скасування мінімальних цін на горілку, – інвестор Ніл Сміт
30 червня 2016 року два невеликих горілчаних заводи "Олександрія-БЛІГ" і Люботинський завод "Продтовари" виграли у Вищому арбітражному суді позов проти Кабінету Міністрів України щодо підвищення мінімальних роздрібних цін на горілку.
Тепер мінімальна роздрібна ціна знову становить 39,90 грн за одну пляшку 0,5 л. До скасування судом постанови №426 від 30 червня МРЦ на 0,5-літрову пляшку горілки становила 54,9 грн. Важливо, що у двох заводів, які домоглися скасування мінімальних цін, ніколи не було власних брендів. Ці підприємства виробляють виключно контрафактний алкоголь, – відзначають оператори ринку.
Коментуючи дану ситуацію, іноземний інвестор і власник алкогольної компанії Ніл Сміт заявив, що в Україні конкурентна перевага проявляється у хабарництві та корупції.
"Після подорожчання спирту і збільшення вартості акцизних зборів мінімальна роздрібна ціна не може бути нижче 70 грн за пляшку горілки 0,5 л. Але, якщо вірити цим двом маловідомим фабрикам, вони домоглися чогось дуже дивного. Вони придумали, як робити найдешевшу горілку в світі – вартістю 9,90 грн за пляшку, оскільки на сьогоднішній день вартість податків в півлітрової пляшки становить 30 грн. Виробляти горілку за 9,90 грн можна лише за умови, якщо Олександрійський і Люботинський заводи взагалі не платять податки. Я вважаю, що НАБУ слід розглянути цю ситуацію", – заявив Ніл Сміт в інтерв'ю виданню "Апостроф".
Також інвестор зазначив, що в порівнянні з 2014 роком акцизи на алкоголь зросли на 94%, однак надходження акцизних податків до бюджету знизилися.
"Регресійний аналіз свідчить про те, що на кожну 1 грн підвищення акцизу на легальному ринку було продано на 8 млн пляшок менше. Припускаючи, що населення докорінно не поступається своєю звичкою випивати, можна зробити висновок, що цей обсяг поставляється тіньовим ринком. Але як тіньовий ринок горілки може існувати? Все виробництво спирту в країні знаходиться під контролем державної компанії під назвою "Укрспирт". Ще одне завдання для НАБУ?", – запитує Ніл Сміт.
Виробники алкоголю вже направили заяву в Національне антикорупційне бюро України і Генеральну прокуратуру з вимогою розібратися з корупційним судовим рішенням і почати досудове розслідування. Експерти впевнені, що тільки введення мінімальних роздрібних цін дозволить за допомогою легальних виробників наповнити держбюджет, який гостро потребує грошей.
Джерело: видання "Коментарі".