НАБУ робить більше, ніж ми сподівались у найкращих мріях, – Шабунін
Про досягнення та провали НАБУ за три роки, хто йому заважає ефективно працювати та якою перед українцями постане пенсійна реформа – у програмі "Pro новини" розповіли голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін і економічний аналітик Тарас Козак.
Віталій Шабунін: Якщо хтось хоче розібратися у проблемах, викликах, точках росту НАБУ, то сьогодні Артем Ситник зробив дуже правильно. Він оприлюднив міжнародний аудит НАБУ, які провели найкращі експерти Мін'юсту США та європейські правоохоронці. Там 90 сторінок сухої аналітики. І цей звіт не є компліментарним для Антикорупційного бюро. Тобто – класна організація, багато робите, але краще можна було б робити ось тут, ось тут і тут. І це правильно, тому що не може на третій рік існування орган бути ідеальним. Тим більше правоохоронний орган.
Читайте також: Онищенко обіцяє опублікувати скандальні записи з директором НАБУ Ситником
Віталій Шабунін: Ключові "претензії" аудиторів до НАБУ – нерозуміння того, чому НАБУ виступає островом, який бореться з усіма. Тобто не можуть зрозуміти в американському Мін'юсті, чому Генпрокуратура або СБУ протидіє своїм колегам.
Віталій Шабунін: НАБУ робить більше, ніж ми сподівались у найкращих мріях.
Віталій Шабунін: Я поясню, чому у нас проблема з СБУ. Служба безпеки України – це найбільша у Європі спецслужба. Для порівняння: 31 тисяча спецпризначенців – в Україні, 11 тисяч – у Великобританії. Це пояснюється тим, що СБУ має непритаманні цій структурі функції – займатись корупцією та економікою. Я щиро перепрошую, боротьбою з корупцією. І ця боротьба з корупцією принесла першому заму керівника СБУ пану Демчині схований маєток вартістю десь 5 мільйонів гривень.
Читайте також: У Раді хочуть змусити українців обов'язково відкладати собі гроші на пенсію: скільки та коли
Тарас Козак: Держава може гарантувати, що всі кошти, відкладені на другому – накопичувальному – рівні, видаватимуться при виході на пенсію. Другий накопичувальний рівень є обов'язковим у всіх демократичних країнах. І Україні, як державі, гарантувати ці кошти важливо, тому що це дуже великі гроші. Якщо держава навіть зараз гарантує виплати людям, яких обдурили банки, то зможе гарантувати і накопичення пенсій. Найголовнішою гарантією виплат пенсій є правильний нагляд за Пенсійним фондом, коректне ліцензіювання та чистка ринку економіки від шахраїв.
Тарас Козак: Другий рівень реформи стосується саме накопиченої частини пенсії і він буде обов’язковим. А ще є третій рівень – добровільний. Але він є дуже непопулярним. Всі розвинуті країни мають обов’язковий другий рівень, тобто накопичувальну систему. Люди з першого дня, коли почали працювати, зобов’язані щомісяця відраховувати частину своєї зарплатні на особовий пенсійний рахунок. І ці кошти постійно будуть інвестуватись в різні сфери, що допоможе виплачувати людям ще й відсотки.
Більше – дивіться у програмі.