Наднормова доза небезпечних речовин в продуктах: що є джерелом радіаційного забруднення
Через неконтрольоване вивезення радіоактивного лісу з Чорнобильської зони українці ризикують не тільки купити забруднені дрова для опалення своїх осель узимку, але і отримати наднормову дозу небезпечних речовин з продуктами.
Однак численні екологічні громадські організації ніяк не реагують на небезпеку для здоров’я населення України.
Про зв’язок між вирубкою лісу під Чорнобилем та радіоактивним забрудненням овочів та зерна в українських магазинах йдеться у сюжеті-розслідуванні журналістів програми "Гроші" на 1+1.
За даними авторів сюжету, забруднений ліс з зони відчуження розвозиться по всій країні – і використовується для виготовлення меблів, вікон та дверей і навіть у якості дрів для опалення. При цьому, за словами екоактивіста Сергія Грищенка, після спалення чорнобильська деревина стає набагато небезпечніша з точки зору впливу на здоров’я людини.
"Якщо цей (виготовлений з вивезеної з зони відчуження деревини – Ред.) стіл спалить, то вся радіація із цього стола сконцентрується, сконцентрується в золі, і от зола стане низько активними радіоактивними відходами", – стверджує Грищенко.
При цьому, як припустили журналісти, у якості пального використовується значна частка вивезеного з Чорнобильської зони лісу.
"Виробництво щепи та паливних палетів тут, як і пилорами, на кожному кроці. Робота кипить. Вивозять цілими фурами. Тож, коли запасатиметесь паливом на зиму, поцікавтеся його походженням, щоб ваша грубка чи котел світилися тільки від полум'я, а не від радіації. Адже спалюючи такі дрова, ви будете труїти і себе, і оточуючих", – запевнив автор сюжету.
За даними вчених, яких цитують журналісти, тривале спалення дрів з підвищеним вмістом радіоактивних речовин, може спровокувати проблеми з кровоносною системою, ураження мозку і навіть виникнення хвороби Альцгеймера.
У сюжеті також ідеться про ще одну можливу небезпеку такої ситуації: зола від спаленого чорнобильського дерева може потрапляти на поля: на півночі України таке добриво користується популярністю, адже обходиться аграріям дешево.
Саме так, стверджується в сюжеті, забруднюються зерно, овочі та ягоди, які вирощуються на полях в Україні і які може купити будь-хто в нашій державі.
"Людина, яка приходить на базар, вона купує картоплю, яка вирощена на цій золі, вона не розуміє, яка в неї активність цієї картоплі, і вона ніколи не поміряє", – стверджує Денисенко.