Нафтовики "наступили на горло" банкірам

7 лютого 2012, 16:08

Нафто- і газовидобувні компанії закріпились у першій двадцятці списку Forbes серед найбільших у світу за 2011 рік.

Опубліковані фінансові звіти роботи нафтовиків і газовиків показують, що галузь нарощує обсяги і може впевнено витіснити зі списку найбільші фінустанови світу. Банкірам залишається кусати лікті і мріяти про прибутки, які вони отримували в минулому.

Дещо зіпсувати картину можуть прогрози цін на нафту і газ. Зокрема, у Кувейті та Ірані не виключають, що вартість бареля “чорного золота” може коштувати 150-160 доларів, що не кращим чином вплине на глобальні фінанси.

Серед ризиків, які можуть цьому сприяти, називають санкції ЄС і США щодо Ірану, можливий конфлікт в Ормузькій затоці, боргова криза в єврозоні і падіння ВВП в розвинених країнах.

Але це прогнози на майбутнє, тому переходимо до конкретних результатів компаній у нафтогазовій галузі за минулий рік, які наводить журнал Forbes.

Згідно із рейтингом Forbes, найдорожчою компанією у світі стала ExxonMobil, яку оцінили в 407,2 мільярда доларів. Американські нафтовики також зайняли третє місце в списку за обсягами виручки — 341,6 мільярда доларів. Компанія покращила фінансові статки, залишаючись на четвертому місці серед двох тисяч найбільших компаній світу.

Royal Dutch Shell (США) може похвалитися отриманою виручкою, яка склала 369,1 мільярда доларів. Активи компанії становили 317,2 мільярда доларів, а ринкова вартість - майже 213 мільярдів вічно зелених. Завдяки таким показникам, Shell піднялась з восьмої позиції, яку займала в 2010 році, на почесне п'яте місце, випередивши найбільші банки Китаю, Іспанії, Великобританії і США.

З 12 місця у 2010 році на шосту сходинку у 2011 підтягнулась китайська PetroChina. Компанія збільшила обсяги продажів до 222,3 мільярда, а ринкову вартість - до 320,8 мільярда доларів США.

І на передостанньому місці в десятці розташувалась бразильська Petrobras-Petróleo Brasil, яка може похвалитися одразу кількома здобутками. Зокрема, капіталізація компанії збільшилась зі 190 мільярдів доларів у 2010 році до 238,8 мільярда в минулому році. Продажі зросли до 121,3 мільярда доларів (105 мільярдів у 2010 році).

Успіхами відзначився і російський "Газпром". Компанія піднялась з 16 на 15 місце, зайнявши третю сходинку серед компаній, які отримали найбільші прибутки у попередньому році.

За “Газпромом” йде Chevron, капіталізація якого зросла зі 146 мільярдів у 2010 році до більш ніж 200 мільярдів доларів у минулому році.

19 місце закріпилось за французьким Total, який довів свою капіталізацію до 138,02 мільярда доларів.

Втратою 2011 року можна вважати відстутність британської ВР у лідерах рейтингу, яка у 2010 році була на високому десятому місці. Наразі компанія із загальною капіталізацією в 141 мільярд доларів посідає 390 позицію. Загалом минулий рік був невдалим для ВР. Зокрема, зірвалось підписання угоди із “Роснєфтью”, а наслідки вибуху на нафтовій платформі в Мексиканській затоці завдали значної шкоди фінансовому становищу і авторитету британців. До цього всього додались збитки на загальну суму в 3,7 мільярда доларів.

Відтак, лише за один рік нафтогазовидобувні компанії "перевернули" список Forbes.