Нардеп Рибалка: "Чистка" банківської системи не покращила ситуацію

9 грудня 2016, 10:24
Читать новость на русском

Частина банків, які були виведені з ринку Національним банком і Фондом гарантування вкладів фізосіб під час так званого "банкопаду" або "очищення" банківської системи, можна було врятувати.

Таку думку в інтерв'ю ZN.UA висловив голова комітету ВР з питань фінансової політики та банківської діяльності Сергій Рибалка.

За його словами, "банкопад" і його наслідки залишаються одним з ключових питань до діяльності Нацбанку.

"Кошти підприємств, в тому числі державних, зникли там назавжди. Після продажу активів ліквідованих банків Фонд гарантування не повертає в бюджет і десятої частини зниклих грошей... Складається ситуація, коли Нацбанк дозволяє виводити з банків сотні мільярдів, закриває банки, потім через Фонд гарантування за безцінь продається те, що залишилося. Людям повертають гроші з держбюджету, за рахунок платників податків. Загальний обсяг виплат вже майже досяг 80 мільярдів гривень", – зазначив Сергій Рибалка.

Він додав, що незважаючи на "чистку", процентне співвідношення проблемних кредитів до загального обсягу активів продовжує зростати, ситуація з кредитуванням не покращується.

"НБУ "витягує" з банків всі вільні кошти, пропонуючи свої депозитні сертифікати під величезні відсотки. Навіщо банку напружуватися, шукати "живий" бізнес, щоб видати кредит? Простіше, майже нічого не роблячи, отримувати величезний прибуток від коштів, що лежать мертвим вантажем в НБУ", – підкреслив голова комітету.

Замість цього, на його думку, потрібно створювати інститути, які сприятимуть економічному зростанню.

"Сьогодні у світі спостерігається криза перевиробництва та на повну силу триває нова промислова революція. А тим часом технологічна деградація нашої країни прискорилася. Ми катастрофічно втрачаємо експорт. При цьому довіру до банківського сегменту після кризи не повернуто. За рівнем депозитів і кредитів, якщо перерахувати в долари, нас відкинуло на рівень 2005-2006 років. Низка банків у 2016-му серйозно погіршили свої результати. У середньостроковій перспективі нас чекають, і нікуди не поділися, ризики подальших криз. Так, де оздоровлення?" – запитує Рибалка.

На його думку, неможливо говорити про довгострокові інвестиції, коли кредит сьогодні коштує 20-30% річних.

"Ми зобов'язані кардинально міняти всю економічну політику", – зазначив він.

Нардеп також вважає, що на Нацбанку лежить частина провини за ситуацію навколо банку "Михайлівський".

"Експерти, в тому числі і з Національної поліції, переконані: навіть реклама банку з пропозицією підвищених відсотків викликала підозру – всі на ринку вже розуміли, що будується фінансова піраміда. А НБУ, який зобов'язаний за цим стежити, нічого не бачив? На нараді в нашому Комітеті представник прокуратури не виключив, що в результаті розслідування претензії будуть і до чиновників Нацбанку", – сказав Сергій Рибалка.

"У світі головне завдання влади – врятувати кошти громадян і бізнесу в банках, провести "чистку" якомога швидше, уникнути паніки та великих втрат в економіці. У нас – продовжують закривати банки, дозволяючи перед цим виводити з них кошти", – резюмував він.