Наслідки пропаганди та агресії Росії: щодня нові вбиті та закатовані
На Сході України триває Антитерористична операція. Ледь не щодня Україна дізнається про вбитих чи закатованих військових та журналістів.
В Україні щодня вбиті та закатовані. Росія рахує проросійських активістів
Щодня стають відомі нові жертви: військові, журналісти, громадські діячі, звичайні громадяни, які підтримують єдність та неподільність держави. Росія чує про загиблих тільки так: українські військові вбивають проросійських активістів.
Участь батальйону "Дніпро" у стрілянині на Донеччині офіційно спростувало Міністерство внутрішніх справ України. Крім того, розпочато слідство за фактом кривавих подій. Втім, російські телеканали спростувань щодо недостовірних повідомлень про ситуацію в Україні не дають.
Телеканал "Россия" підготував сюжет про жіночу 39-ту сотню Самооборони Майдану. В сюжеті журналіст приписав дівчатам підготовку диверсій на території Росії та підпал будинку профспілок в Одесі.
Беруть просто роблять нарізку, витирають якісь там фактично репліки, лише окремі слова. А далі закадровий голос начитує взагалі все, що завгодно, і що не має жодного відношення до реальності. Те, що ми ніби намагаємось влаштувати війну диверсій в Росії, ці закиди, вони взагалі досить неадекватні, тому що це все відбувається навпаки: Росія влаштовує війну диверсій в Україні, – розповідає сотник 39-ї жіночої сотні, радник міністра оборони України Ганна Коваленко.
Записували сотника жіночої сотні в Українському домі – одному з штабів самооборони Євромайдану. Російські журналісти показали фальшиві посвідчення.
Показували посвідчення і посвідчення відповідало тим словам. Тобто, це було посвідчення, на якому було написано "преса" і було написано "Балтійське інформбюро". З нами спілкувались в Українському домі. Ну і на такій же підставі людина пройшла контроль охорони, тому що представилась, ми домовлялись попередньо і домовлялись саме з цим інформбюро. – зазначила сотник 39 жіночої сотні, радник міністра оборони України Ганна Коваленко.
Російська пропаганда бреше про наплив туристів у Криму
Одна з ознак російської пропаганди – перебільшення здобутків та замовчування провалів. Центральні російські канали поширюють інформацію про нібито навалу туристів у Криму. Слова про відвідувачів окупованого півострову доводиться перекривати кадрами водолазного спорядження.
Натомість, мешканці і туроператори змальовують зовсім іншу картинку. Порожні пляжі та каси у Ботанічний сад стали головним здобутком приєднання до Росії. За даними директора компанії – туроператора "Дельфін" Сергія Ромашкіна – потоки туристів скоротились на три чверті.
На українських журналістів полюють на сході України
На сході України російська пропаганда користується з того, що бойовики перешкоджають роботі українських ЗМІ. На журналістів полюють, їх беруть в заручники російські диверсанти та місцеві сепаратисти. Натомість російських журналістів навіть залучають до допитів взятих в заручники українських військових.
Якщо російські журналісти допитують українських працівників, офіцерів Служби безпеки України допитують разом з терористами, то для мене ці журналісти стають так само терористами. І це визнано в усьому світі. Ви можете собі уявити десь журналістів, які працюють разом з терористами? Це означає, що єдиний центр координації: і цих так званих журналістів, і тих так званих терористів, якщо вони працюють у зв’язці, – розповідає заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони України Вікторія Сюмар.
З місця конфлікту на весь світ транслюється картинка, знята очима російських операторів. При цьому "незручні" кадри в ефір не потрапляють. А коли події знімають випадкові свідки та розміщують своє відео на YouTube, російські коментатори нав'язують інтерпретації, вигідні кремлівській владі.
Ми не маємо гостросюжетних репортажів безпосередньо з місця подій. Що ми маємо? Ми маємо відзняті невідомо ким, тобто очевидцями, випадковими очевидцями, на свої мобільні телефони та маленькі девайси відео, які без коментарів викладаються на YouTube. І це дає підставу знову ж таки російським ЗМІ коментувати їх у своїй манері, – говорить експерт в галузі стратегій та комунікацій Сергій Дацюк.
"Нав'язується думка, що в Україні - громадянська війна"
За словами голови Служби безпеки України (2003-2005) Ігоря Смешка, втручання здійснюється по всім правилам спеціальних операцій. Дережер і організатор він весь час хоче через треті руки показати, що у нас в країні йде громадянська війна. Подивіться, що в засобах масової інформації та як коментують керівники держави в Росії те, що відбувається в нас. Вони говорять: "У нас на Кавказі це була контртерористична операція, ми боролися з міжнародним тероризмом, а у вас – громадянська війна".
Ведучи боротьбу за світогляд жителів східних областей, проросійські сепаратисти намагаються відрізати їх від українських ЗМІ. Телевізійні центри на Донеччині та Луганщині неодноразово захоплювалися. При цьому загарбники встановлювали власне обладнання. В Донецьку, Луганську, Слов'янську, Краматорську, Артемівську та інших населених пунктах сепаратисти вимикали українські телеканали та вмикали російські.
Ми відбили телевишки. Це достатньо принципові об'єкти. І справді, російські найманці намагаються щоденно взяти контроль. Ми маємо щоденні перестрілки фактично біля цих об'єктів, але сьогодні іде мовлення українських телеканалів на територію Донецької та Луганської області. Зараз тільки на Луганщині в нас є Росія 24, який працює в додатку до українських телеканалів. В усіх інших місцях ми контролюємо радіопередавальні центри, – заявила Вікторія Сюмар.
Українці на сході бачать у власній армії ворога, - міністр оборони
В Міністерстві оборони визнають, що іноземна пропаганда заважає українцям воювати на власній території. Частина населення в зоні конфлікту ставиться до Збройних сил вороже.
Це не проста війна. Там, де ми звикли, наші пересічні люди звикли у військових бачити свого захисника. А люди, яких ми бачимо на тих теренах, де точаться бойові дії, чомусь, бачать в нас ворога. Ярлики клеються ті ж самі, що я чув особисто в Криму, ярлик один: бандера, американець і фашист. Все. Іншого ярлика немає, – говорить в. о. міністра оборони України Михайло Коваль.
"На сході зараз все вирішують не засоби масової інформації. На сході зараз все вирішують безпосередні комунікації, безпосереднє спілкування і буквально чутки. Люди спілкуються між собою та розповідають, що вони бачили, чи що бачили їхні знайомі. Коли людям стає зрозуміло, що це ніякі не сепаратисти, це – звичайні бандити, які займаються мародерством, пограбунками, знущаннями, катуваннями, вони дуже швидко розчаровуються в ідеях сепаратизму", – вважає Сергій Дацюк.
70% росіян визнають російські ЗМІ об'єктивними, - опитування
Результати пропаганди на території Росії вражають. Згідно з даними "Левада-центру" відносно об'єктивними російські ЗМІ вважають 70% опитаних росіян.
Голова Служби безпеки України (2003-2005) Ігор Смешко розповідає, що система інформаційних війн живиться на державному рівні структурами відповідними державними: "Бюджет Russia Today минулого року вже довели до близько 400 мільйонів доларів – один канал. Загалом, в сфері інформаційної війни, за моїми даними, використовується близько 3 мільярдів доларів на рік".
На відміну від Росії, яка веде інформаційну війну за так звані "газові гроші", Україна виділити кошти на інформаційну протидію не може.
Україна програвала в інформаційній війні буквально ну до останніх тижнів. І в останні тижні ситуація почала переломлюватися. Історія, яка є завжди супроводом інформаційної війни, не може продовжуватися довго. Коли засоби масової інформації почали брехати про події, які відбуваються на сході України для жителів сходу України тут ситуація змінилася, бо ці жителі мали можливість безпосередньо переконуватися у тому, що відбувається, – наголошує Дацюк.
Здобутки України в інформаційній війні за три останні місяці невтішні: вимкнення мовлення декількох російських телеканалів, МЗС тільки готується ввести реєстрацію іноземних журналістів, а на базі двох каналів, УТР та БТБ, створюють новий, що транслюватиме українську позицію російською та англійською мовами.