Науковці розробили нанопластир, який замінить звичайні шприци

14 травня 2010, 17:10

Болючі уколи можуть стати історією. Австралійські вчені з Квінслендського університету розробили засіб, який може стати альтернативою підшкірним ін'єкціям і допоможе ефективніше боротися з багатьма інфекціями.

Мова йде про сантиметровий пластир, вкритий тисячею наноголочок з вакциною.

Марк Кендалл (професор Квінслендського університету): "Пластир проходить через товстий зовнішній шар шкіри та взаємодіє з імунними дендритними клітинами, які знаходяться якраз під поверхнею шкіри."

Натомість звичайні підшкірні ін'єкції впорскують ліки надто глибоко, тому значна частина препарату просто не доходить до потрібних клітин. А це зменшує ефективність уколу.

Марк Кендалл (професор Квінслендського університету): "Необхідна доза вакцини для нанопластира в 100 разів нижча, порівняно зі звичайними голкою та шприцом. Завдяки цьому можна заощадити багато коштів. Та й до всього, пластир має низьку собівартість, адже ми запозичили техніку виробництва з напівпровідникової промисловості."

Використання нанопластирів дозволить вирішити проблему доставки заморожених ампул з ліками та забезпечення пацієнтів одноразовими шприцами.

Марк Кендалл (професор Квінслендського університету): "Приблизно половина вакцини в Африці не діє належним чином, адже під час транспортування її погано охолоджують. Нам вдалось вирішити цю проблему. Ліки у нанопластирах не потрібно заморожувати, тому пересилати їх можна звичайною поштою. Водночас, це допоможе подолати проблему нестачі вакцини у країнах третього світу."

Наразі вчені активно тестують нанопластирі, однак розробкою австралійців вже зацікавилась Всесвітня організація охорони здоров'я. Експерти ВООЗ розглядають новинку як перспективний спосіб боротьби з епідеміями. Зокрема, з поліомієлітом, малярією, кором та грипом, які дуже поширені, особливо у малорозвинених країнах.

Ян Барр (Центр боротьби з грипом Всесвітньої організації охорони здоров'я): "Будь-які інновації, які допоможуть або ефективніше, або дешевше, або зручніше постачати вакцину, варті детального вивчення."

Нанопластирі вже пройшли випробування на тваринах і показали відмінні результати. Розробники сподіваються, що невдовзі новинку почнуть тестувати на людях. Якщо і ці випробування будуть успішними, нанопластирі можуть з'явитись на ринку вже через кілька років.