Науковці розробили технологію трансляції 3D-голограми

21 грудня 2010, 20:53

Пам'ятаєте сцену з культового фільму "Зоряні війни", коли принцеса Лея звертається до Обі-Ван Кенобі за допомогою голограми? Можливо, вже незабаром схожі технології стануть загальнодоступними.

А посприяють цьому досягнення винахідників з Аризонського університету. Американським науковцям вдалось отримати поновлювану тривимірну голограму, яку видно без спеціальних окулярів. Наразі кут огляду - лише 45 градусів. Але розробники вже працюють над новим способом відтворення зображення, який дозволить бачити голограму з усіх боків.

"Наша система здатна оновлювати голограму раз на 2 секунди. Зрозуміло, для нормальної відеоконференції потрібна частота 30 кадрів у секунду, тим не менше, це - прорив. Нам вдалось зробити зображення кольоровим та надати картинці властивість повного паралакса: об'єкт можна розглядати з різних боків і кожен глядач бачитиме свою сторону предмета", - каже дослідник Аризонського університету Корі Крістенсон.

Для створення 3D-зображення використовують систему з 16 камер. Вони знімають один предмет з різних боків, отримані дані обробляє комп'ютер і передає інформацію через цифровий канал на спеціальний лазер. Зображення формується під час взаємодії променів з так званими голографічними пікселями на пластиковому екрані. При цьому новий тип пластику дозволяє значно пришвидшити процес оновлення голограми.

Науковці налаштовані оптимістично і стверджують, що невдовзі зможуть збільшити частоту відтворення кадрів. Також винахідники вважають - їхня технологія стане основою для створення тривимірного голографічного телебачення у найближчому десятилітті.

"Головна мета, яку ми хочемо досягти - це створення домашнього 3D-телебачення. Але поки що про це не йдеться хоча б тому, що частота оновлення зображення надто низька. Тим не менше, такі голограми вже можна використовувати, скажімо, для моделювання карт чи реклами", - каже професор Аризонського університету П'єр-Александр Бланше.

Системи тривимірного відеозв'язку та мультимедіа - це далеко не всі напрямки, де можуть знадобитися 3D-голограми. До прикладу, вони стануть у нагоді медикам. Довкола голографічного пацієнта на столі-дисплеї можна буде збирати консиліуми спеціалістів з різних куточків світу, а хірурги дистанційно братимуть участь в операціях. А ще завдяки цій технології інженери зможуть на відстані стежити за перебігом процесів на небезпечних виробництвах.