Науковці розробляють допоміжні системи для неповносправних
Ще зовсім недавно у людей з паралічем ніг був невеликий вибір: інвалідний візок і... знову інвалідний візок. Але за останній рік у розробці допоміжних систем для неповносправних намітився серйозний прогрес.
Науковці працюють над роботизованими системами, які можуть замінити паралітикам втрачені кінцівки. Один із таких проектів - eLegs від каліфорнійської компанії Berkeley Bionics. Цей екзоскелет призначений для людей, які втратили можливість пересуватися на власних ногах.
Першою новинку випробувала Аманда Бокстел. Жінка отримала серйозну травму під час катання на лижах і майже два десятиліття була прикута до інвалідного візка. Сьогодні вона змогла не лише встати на ноги, а й самостійно зробити кілька кроків.
"Коли я одягла eLEGS і зробила перші кроки, мене переповнили емоції. Під час спілкування, до прикладу, мені більше не потрібно постійно дивитися вгору, у чиїсь ніздрі. Тепер можна говорити віч-на-віч. Я нарешті знову відчула, як згинаються мої коліна, як ступні стають на землю. Це перші мої кроки за 18 років паралічу", - каже паралітик Аманда Бокстел.
eLegs - це високотехнологічний екзоскелет, який важить трохи більше 20 кг. Він закріплюється на тілі пацієнта за допомогою системи ременів та застібок, його можна носити поверх повсякденного одягу та взуття. Костюм складається з протезів, виготовлених зі сталі і вуглеволокна, та моторизованих стегнових і колінних суглобів.
Також до комплекту входять рюкзак-модуль управління та пара милиць, які окрім функції підтримки виконують обов'язки інтерфейсу людина-машина. Останні обладнані чутливими датчиками, завдяки чому можуть розпізнавати та інтерпретувати специфічні жести власника. Рухаються механізми робопротеза за допомогою вбудованого акумулятора. Повністю заряджена батарея гарантує безперебійну роботу екзоскелета протягом 6 годин.
"Тепер, коли пацієнти-паралітики благатимуть мене поставити їх на ноги, я зможу відпости - "Так, це можливо". Цей екзоскелет повернув надію багатьом неповносправним", - каже науковець Стенфордського університету, керівник проекту Акшат Ша.
За попередніми даними, вартість системи eLegs не перевищуватиму $50 000. У Berkeley Bionics запевняють, що це значно дешевше, аніж більшість комерційно доступних екзоскелетів.