Науковці винайшли ліки, які можуть зупинити генетичні форми раку
Британські науковці винайшли ліки, які можуть зупинити генетичні форми раку.
Олапаріб призначений для боротьби зі спадковими захворюваннями грудей та яєчників.
Для більшості жінок новина про те, що у мами чи бабусі виявили рак звучить ніби вирок. Адже існує велика вірогідність, що ген хвороби перейшов у спадок і передасться власним дітям.
”Жінки зі спадковим захворюванням грудей та яєчників стоять перед різними дилемами. Тим, у кого рак ще не розвинувся, доводиться приймати дуже складні рішення. Аби зменшити ризик захворювання, вони наважуються на операції, які значно змінюють їхнє тіло. А ті, у кого рак виявили на пізніх стадіях, знають, що їм вже лишилося не довго. Вони бояться, що їхнім дітям теж доведеться страждати”, каже онколог, керівник випробувань Ендрю Татт.
Саме для таких жінок науковці Королівського коледжу розробили олапаріб. Препарат атакує ракові клітини, які викликають мутації у генах BRCA-1 і BRCA-2. Це супресори злоякісних пухлин, що відповідають за відновлення ДНК. Дефект цих генів щороку спричиняє появу раку грудей та яєчників у 5% британських жінок.
Науковці провели дві фази випробувань олапарібу. Загалом у них взяли участь понад 100 жінок з останньою стадією спадкового раку. Всі учасниці до початку дослідження вже пройшли через хіміотерапію, однак, вона не дала помітних клінічних ефектів.
Після курсу терапії олапарібом у понад третини пацієнток ракові пухлини значно зменшилися. Окрім цього, їхній розвиток призупинився щонайменше на півроку. Це робить відкриття британських науковців дуже важливим, адже на сьогодні медицина не може запропонувати ефективні ліки для останніх стадій раку грудей і яєчників.
”Ці жінки мали невиліковну хворобу, яку не могли побороти ніякі ліки. Олапаріб виявився дієвим засобом, навіть попри резистентність до хіміотерапій, стан значної частини наших пацієнток покращився. Пухлина зменшилась, її розвиток зупинився”, каже онколог, керівник випробувань Ендрю Татт.
Втім, науковці наголошують: успішні випробування - великий крок вперед, але розробка медикаменту поки на початковому етапі. Мине кілька років, перш ніж олапаріб призначатимуть хворим на рак.