Найцікавіші деталі першого дня саміту Східного партнерства у Ризі
Сьогодні в латвійській столиці відкрився саміт Східного партнерства. 28 країн-членів ЄС упродовж двох днів обговорюватимуть співпрацю зі своїми східними сусідами: Україною, Білоруссю, Молдовою, Грузією, Вірменією та Азербайджаном.
Усім без винятку ЄС пропонує тіснішу економічну та політичну співпрацю. У відповідь європейці чекають демократичні реформи і готові допомогти їх реалізувати. Від цієї співпраці вже виграла Молдова, отримавши безвізовий режим із ЄС.
Саме скасування віз рік тому було головною метою для України. Саміт мав стати тріумфом для української дипломатії, але приліт до Риги перетворився на суцільні компроміси. Ще задовго до саміту стало відомо – візи в країни ЄС для українців залишаться в силі. Коли їх скасують невідомо. Проте українська делегація до останнього змагалася за прийнятні для себе зміни в декларації.
"Декларація – це завжди компроміс, але є певні речі щодо яких ми на компроміс не йшли", – запевнив Президент України Петро Порошенко.
Читайте також: Саміт у Ризі: Україна залишається з носом
Дипломати кажуть, що йдеться про перспективи безвізового режиму. Все ж, чи залишиться тягар віз у минулому залежить лише від реформ. Хотів Київ отримати і європейську перспективу - формальну обіцянку від Брюсселя про майбутнє членство в союзі.
Двоє членів Східного партнерства – Вірменія та Білорусь відмовилися підписувати підсумковий документ. Усе через формулювання про російську агресію та анексію Криму. Цей пункт із декларації прибрали, його оголосять від імені України та ЄС.
Читайте також:Нічого доброго для України на саміті не буде, — експерт
І поки вступ до ЄС – це лише прагнення України, заявку туди вже подали громадські активісти. Перед самітом представники України, Грузії та Молдови залишили автографи на символічній заяві про вступ.
Нагадаємо, 21 травня стартував дводенний Саміт східного партнерства у Ризі.