НАЗК запускає автоматизовану перевірку декларацій
Люди – не змогли, тому довірять процес машинам. У Нацагентстві із запобігання корупції проанонсували запуск автоматизованої перевірки декларацій. З-понад 3,5 мільйонів декларацій в ручному режимі перевірено лише 350.
Декларації посадовців відтепер будуть перевіряти автоматично. Не минуло й двох років, як Нацагентство із запобігання корупції нарешті готове запустити давно обіцяну систему.
Читайте також: У НАЗК заявили про шахрайство: від імені агентства невідомі дзвонили до декларантів
" Треба близько 5 діб для того, щоб завантажити весь масив інформації і близько 5 годин, щоб побудувати рейтинг за правилами логічного контролю", – заявив голова Нацагентства із запобігання корупції Олександр Мангул.
Нацагенство не має доступу до багатьох реєстрів майна
Програма сама буде ділити декларації посадовців на 3 категорії. Червоні – з підвищеним ризиком, жовті – ризики є, і зелені, ті, які можна перевіряти в останню чергу. Це має спростити роботу працівникам агентства і пришвидшити перевірки, які в ручному режимі розтягуються на роки. Це вже прогрес, але лише наполовину. Аби перевірки стали повністю автоматичними, до системи ще мають під'єднати всі реєстри, які покажуть, що приховують посадовці.
Ключовий елемент перевірки декларацій – це все одно звірення з іншими реєстрами, в тому числі із реєстрами довіреностей, який дозволяє побачити майно, яке не в володінні, але яким є можливість користуватися. Саме таке майно зазвичай наші чиновники намагаються в декларації не вказувати,
– зазначила членкиня правління Центру протидії корупції Анастасія Краснопільська.
Доступу до більшості з цих баз НАЗК досі не має. 6 реєстрів Мін'юст обіцяє передати тільки після зміни законодавства. Законопроект вже рік припадає пилом в парламенті. Незабаром агентству відкриють лише податкову базу.
Читайте також: Як українська чиновниця відпочила в США за рахунок бюджету
"Реєстр, який дає змогу дослідити питання незаконного збагачення знаходиться в Мін'юсті, ми сподіваємось що найближчим часом матимемо змогу обмінюватись інформацією з реєстром", – повідомив Олександр Мангул.
НАБУ не матиме доступу до результатів автоматизованої перевірки
Автоматична перевірка активів ТОП-посадовців мала запрацювати вже разом із першими поданими електронними деклараціями. Однак тоді реєстр декларацій нібито почав давати збій. Розробник і замовник кивали одне на одного. Проти IT-компанії, яка писала програму, навіть почали розслідування – її звинуватили у зриві запуску автоматизованої перевірки.
Хоча громадські активісти переконували, що винні якраз політики, адже хотіли уникнути перевірки. Тож 2 роки аналізували декларації вручну. З понад 2,5 мільйонів за 2 роки руки дійшли до 350 . Однак, тепер Європа поставила умову: без масової перевірки декларацій 600 мільйонів доларів допомоги Україна від ЄС не отримає.
Справа не лише в комп'ютерній системі, базах даних, комп'ютерному забезпеченні. Насправді – це повільний процес зміни свідомості людей. Хто такі офіційні особи, уряд, чи можна їм довіряти. І я вважаю, що 2 роки для такого великого кроку це не багато. І я переконений будь-якій іншій країні потрібен час, щоб розвивати це,
– пояснив директор ПроООН в Україні Ян Томас Хімстра.
Доступ до результатів перевірок матиме лише Нацагентство, навіть антикорупційне бюро їх не побачить. Тоді як до результатів попередніх перевірок питання виникали саме в НАБУ. Наприклад у декларації міністра інфраструктури Володимира Омеляна НАЗК порушень не виявила. Тоді як НАБУ підозрює посадовця в тому, що він збрехав, заповнюючи декларацію. За іронією, у тому ж самому підозрюють і колишню голову самого агентства і його чинну членкиню.