"Не вдаватиму, що щасливий сьогодні": реакція світу на початок Brexit
29 березня 2017 року Прем'єр-міністр Великобританії Тереза Мей підписала офіційний лист про намір вийти зі складу Євросоюзу. Документ вже отримав Президент Європейської ради Дональд Туск. Тож офіційна процедура виходу Об'єднаного Королівства зі складу ЄС розпочалася.
У своєму посланні Тереза Мей висловила сподівання на те, що процес буде "гладким й успішним". Першим кроком британського уряду у переговорах буде пропозиція скасування законодавства ЄС у Британії.
Це історичний момент, від цього часу дороги назад немає. Британія виходить з Європейського Союзу. Ми прийматимемо власні рішення і наші власні закони, ми отримаємо контроль над речами, які мають найбільше значення для нас,
– заявила прем'єр-міністр Великої Британії.
Вихід Об'єднаного Королівства з ЄС матиме серйозні наслідки для відносин країни з Європою. Зокрема, Британія, ймовірно, втратить своє членство в угоді про "Єдине небо Європи", що сильно вдарить по авіакомпаніях країни. Франція і Німеччина займуть жорстку позицію щодо авіапромисловості Великої Британії.
Читайте також: Великобританія офіційно почала вихід з ЄС
Втім, реакція європейців на рішення Британії – це позитив із нотками суму. У ЄС шкодують про те, що Велика Британія вирішила піти. Але відмовляти нікого не збираються і готові почати переговори.
Лист від прем'єр-міністра Терези Мей є офіційним стартом переговорів про вихід Об'єднаного Королівства з Європейського Союзу. Немає жодних підстав вдавати, що це радісний день ні у Брюсселі, ні в Лондоні. Я не вдаватиму, що щасливий сьогодні,
– наголосив Президент Європейської ради Дональд Туск.
Вихід Британії з європейської спільноти вдарить по бюджету інших країн. Адже Данії, Швеції, Австрії, Німеччині та Нідерландам надається знижка на внески в бюджет ЄС, яка пропорційна внеску Британії. З її виходом з ЄС зникне і підстава отримувати знижку.
Данія вже заявила, що не збільшуватиме внесок. А уряд Швеції навіть запропонував скоротити бюджет ЄС на суму, яку вносила Британія – близько 20 мільярдів євро.
Читайте також: Багатотисячний протест зібрався у Лондоні проти Brexit
Протягом 48 годин після прочитання листа Дональд Туск надішле лідерам решти 27 держав-членів ЄС проект з основними принципами переговорів. У прем'єра Об'єднаного королівства буде два роки на те, щоб врегулювати умови виходу країни з ЄС, перш ніж Brexit набуде чинності.
Нагадаємо, 23 червня 2016 року на референдумі британці проголосували за вихід країни з ЄС. Після цього почався тривалий процес підготовки до початку процедури згідно із 50 статтею Лісабонської угоди про ЄС. 16 березня 2017 року королева Великої Британії підписала закон, який дозволяє почати процедуру Brexit.