НедоBrexit: чому Британія та ЄС ніяк не розлучаться?

29 серпня 2017, 16:04
Читать новость на русском

Британці, вирішивши, що мають піти з Європейського союзу, не вельми поспішають це зробити. Переговори про Brexit офіційно розпочалися вже з півроку тому, але британська делегація їх просто ігнорує. То чи хоче Великобританія насправді покинути ЄС?

Минулого понеділка журналісти та співробітники Єврокомісії в Брюсселі мали нагоду спостерігати смішну картину: делегація Євросоюзу прибула для чергового раунду переговорів з британськими уповноваженими щодо Brexit, а от британська делегація... просто не з'явилася. Теоретично, цей термін був узгодженим, до того ж вже давно, але раптом лондонські високопосадовці згадали, що в них вдома ж у понеділок – свято. Тобто, насправді, ніякого офіційного свята теж нема, але, за традицією, останній понеділок серпня у Великій Британії – завжди вихідний: зрештою, після літніх канікул додаткові "продовжені вихідні" нікому не завадять...

Тому й вірні цій суто британській традиції члени делегації з берегів Туманного Альбіону влаштували собі вільний день, а про призначені переговори... просто забули. Після додаткових переговорів про проведення переговорів вони таки згадали, що так, було сьогодні якийсь термін призначено... ну, добре – давайте вже, панове європейці, як у вас така нетерплячка...

Читайте також: Існує 5 сценаріїв виходу Британії з ЄС, – The Guardian

Євробуфет

Все це можна було сприйняти, як такий собі смішний епізод, але насправді – така поведінка є для британських представників та для самого переговорного процесу між ЄС та Сполученим Королівством симптоматичною. П'ять місяців тому Лондон подав до Єврокомісії офіційну заяву про вихід з Євросоюзу. Згідно з правилами, це означає, що сам вихід має статися не пізніше березня 2019 року – якщо не буде якихось особливих обставин, через які цей вихід доведеться відтермінувати. Переговори про Brexit офіційно розпочалися на початку літа. З того моменту вони не зрушили з мертвої точки – незважаючи на те, що обидві сторони підготували з цього приводу аж двадцять робочих документів загальним обсягом у більш ніж 150 аркушів.

Попри це сторони досі не домовилися навіть про конкретний, покроковий план... ні, не для Brexit – для переговорів щодо нього. А час піджимає. За європейським законом (параграф 50), 29 березня 2019 року, опівночі, Велика Британія перестає бути членом Євросоюзу. Це потребує зміни, скасування або, навпаки, прийняття більш, ніж 22 тисяч законів, підзаконних актів та домовленостей. Фактично, переговори мають бути завершені щонайпізніше до кінця наступного року, аби національні парламенти всіх 27 країн ЄС та Великої Британії мали час ратифікувати їхні результати.

"Годинник пішов", – заявив голова переговорчої делегації Євросоюзу Мішель Барньє. Заявив не зараз, а п'ять місяців тому. Уповноважений Європарламенту з питань брексіту Гі Верхофстадт вже почав лаяти британців:

Час піджимає. Нам вже зараз потрібний швидкий прогрес та конкретні пропозиції від Великої Британії – пропозиції, які, зрештою, пояснили б британське бачення основних елементів договору про вихід з Євросоюзу,
– заявив він в інтерв'ю німецькій газеті Die Welt.

Водночас Верхофстадт звернувся напряму до Лондона: за його словами, Європарламент чітко дав зрозуміти: "виковирювати родзинки з європейського пирога" британцям не вдасться. "Права громадян ЄС стоять для нас на першому місці", – додав бельгійський політик.


Гі Верхофстадт "підганяє" Британію до якнайшвидшого завершення процедури Brexit

Справа в тому, що ніхто насправді не може зрозуміти, чого саме бажає досягти британський уряд. З одного боку – він твердо заявляє про розрив з ЄС, з іншого – бажає зберегти за Великою Британією всі права держави-члена європейської спільноти, такі як вільне пересування, вільну торгівлю, доступ до європейського внутрішнього ринку, ба навіть європейські грошові дотації в британську інфраструктуру, британський аграрний сектор та британську систему охорони здоров'я... і при цьому не платити жодного пенні до європейського бюджету, не запроваджувати в себе європейські закони та стандарти і не підкорятися рішенням європейських владних органів.

Читайте також: Не остаточне розлучення: Великобританія після Brexit хоче від ЄС вигідної співпраці

Саме за таким планом і діє лідер британської делегації на переговорах, так званий "брексіт"-міністр Девід Девіс: він майже щодоби озвучує нові позиції Британії з найрізноманітніших приводів: від майбутнього врегулювання питань зберігання державних таємниць до продажу дозволених продуктів і аж до питань міграції та торгівлі. Загальна ідея всіх цих пропозицій така ж: ми хочемо залишити за собою всі права і не мати жодних обов'язків. Практично – ми бажаємо "відкритого буфету" з назвою "Євросоюз".

Сім п'ятниць на тиждень

Зрозуміло, що за таких обставин Брюссель вельми роздратований через легковажних британців. "У них нема жодної стратегії, вони просто непідготовлені", – стверджують майже всі європейські дипломати. До того ж, на думку європейців, навіть ті позиції, які брити встигли-таки сформулювати, теж раптом змінюються. Так, наприклад, секретар із питань Brexit Девіс спочатку погодився, що треба спершу вирішити основні питання "розлучення", такі як "остаточний рахунок" для Лондона, відносини між членом ЄС – Ірландією та британською провінцією Північною Ірландією – і не в останню чергу – про майбутні права 3,2 мільйонів громадян ЄС, які проживають у Великій Британії.

Читайте також: Британія готова заплатити за Brexit 40 мільярдів євро, але за однієї умови, – ЗМІ

Але трохи згодом Лондон раптом оприлюднив документи з пропозиціями... про митний союз між ЄС та Британією. Ті самі: хочемо доступу до внутрішнього ринку ЄС і не бажаємо за це платити. Девіс пояснив цю зміну приоритетів таким чином: "Минуле та майбутнє нерозривно пов'язані між собою". Голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер відреагував на це пояснення вельми роздратовано:

Шановний уряде Великої Британії, дуже просимо вас надіслати для переговорів міністра та забрати поета.

У Брюсселі вважають, що питання грошових розрахунків та питання доступу до внутрішнього ринку Євросоюзу Лондон намагається поєднати тому, що бажає таким чином "купити" собі місце на внутрішньому ринку ЄС, мовляв, ми вам заплатимо "відступні" та залишимо за собою привілеї.

І це – лише один приклад того, як британці ставляться до власного рішення про вихід з ЄС. А є й інші: скажімо, Брюсселю взагалі не зрозуміло, хто саме в британському уряді задає тон на переговорах: прибічники "м'якого" чи "жорсткого" Brexit'у. Бо вони постійно змінюють один одного за столом. В липні європейські дипломати взагалі думали, що прем'єр-міністр Тереза Мей збирається у відставку, тепер здається, що вона все ж таки вирішила залишитися. Все це спричиняє повний хаос як в переговорах, так і в головах європейців.


Британці ніяк не визначаться, як насправді вони ставляться до Brexit

Загалом, британська "стратегія" на перемовинах нагадує карикатуру, яка поширилася одразу після референдуму про Brexit: у коридорі європейського дому, перед вхідними дверима сидить кіт-британець та нявчить – мовляв, випустіть надвір, не хочу я в домі сидіти! Йому відчиняють двері, після чого він... вмощується просто на порозі – і ні туди, ні сюди. Всередині залишатися не хочу – надвір бігти не бажаю. Головне – аби двері були відчинені.

Читайте також: Стало відомо, коли обмежать міграцію європейців до Великобританії