Нелегальний продаж сигарет призвів до втрат бюджету у понад 14 мільярдів гривень, – JTI Україна

8 листопада 2021, 16:28
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Джерело:

УНІАН

За даними гендиректора компанії JTI Україна Пола Холловея, за останній рік через різке підвищення акцизного збору частка нелегального обігу тютюнових виробів в Україні зросла втричі.

Про це він повідомив під час пресконференції за участю керівників чотирьох найбільших легальних виробників цигарок – "Філіп Морріс Україна", BAT Україна, JTI Україна та "Імперіал Тобакко Україна".

За останні п'ять років частка нелегальних продажів сигарет збільшилася у 18 разів – з 1% у 2016 році до 18,1% у серпні 2021 року. Це рекордний показник за весь час незалежності України.

Рік тому, коли JTI розпочала інформаційну кампанію щодо нелегального ринку тютюнових виробів "Ні контрабанді", його частка становила 6,9% ринку України. За рік цей показник досяг 18,1% – майже 300% зростання за 12 місяців. Це понад 14,4 млрд грн втраченого доходу бюджету України,
– поділився даними дослідницького інституту Kantar Пол Холловей.

З Холловеєм погоджується і генеральний директор BAT Україна Кахабер Бенідзе: "Ці гроші могли б піти на підтримку армії, соціальних проєктів, але натомість вони йдуть на збагачення організованої злочинності".

На його думку, до такого "вибухового" зростання нелегальної торгівлі призвело зростання акцизів, що перевищило інфляцію в 3-4 рази з одночасним зниженням купівельної спроможності споживачів.

Як показав міжнародний досвід, різке зростання акцизів завжди провокувало збільшення контрабандної складової, тому підвищення ставок у деяких країнах Європи розтягувалося до 14 років.

План підвищення акцизів до європейського рівня (90 євро за 1000 цигарок) в Україні було затверджено у 2017 році. До 90 євро Україна мала наблизитися до 2025 року. Проте, як повідомив директор "Імперіал Тобакко в Україні" Растислав Чернак, "за цей час мінімальний акциз зріс на 244%, або подвоївся за останні три роки. Ще стрімкішим було зростання акцизів на тютюн для нагрівання – з січня цього року акциз на цю групу товарів миттєво зріс на 320%. Подорожчання цигарок, яке перевищило інфляцію, і призвело до зростання нелегального ринку".

Тим часом законодавство не зобов'язує Україну вийти на європейський рівень акцизів до 2025 року на шкоду власній економіці.

Наші виробничі потужності зайняті лише на 60%. Нелегальна торгівля негативно впливає на робочі місця, а також вона тягне за собою менше використання суміжних галузей, наприклад, логістики та складів,
– розповів генеральний директор "Філіп Морріс Україна" Костас Салварас.

Провідні виробники цигарок закликають знизити темпи зростання акцизів, що дозволить зменшити частку нелегальної торгівлі.

Ми пропонуємо Україні знизити темпи зростання акцизів із 20 до 10%. І все одно таке зростання перевищуватиме інфляцію. І водночас цього буде достатньо, щоб до 2030 року досягти рівня європейських акцизів,
– заявив директор "Імперіал Тобакко в Україні" Растислав Чернак.