Невицький замок на Закарпатті відновлюють волонтери
Гуртом підняти історію з руїн - Невицький замок на Закарпатті відновлюють волонтери.
На історичній пам’ятці - зміна міжнародного табору добровольців, котрі приїхали зі Штатів, Іспанії, Чехії, Польщі та різних регіонів України, аби не тільки побачити унікальний старовинний палац, але й допомогти йому стати привабливішим для туристів.
”Думала, що це руїни... Виявилося - він у чудовому стані. Наскільки я знайома з археологією, це - унікальне місце... Для себе я вже отримала чимало - я дізналася про це місце, побачила його, дізналася, що є люди, яким воно небайдуже”, - каже кемп-лідер волонтерського табору Дар’я Наумова.
Головне завдання волонтерів - розчистити замковий рів, тут без знахідок не обходиться. Найчастіше трапляються уламки середньовічної кераміки, кістки тварин, а подекуди й старовинні кахлі. Їх робили саме тут, на території замку. Окрім своєї цікавої історії, замок може похвалитися ще й унікальною на свій час системою водогону.
”Ця пам’ятка одразу зацікавлює завдяки своєму розташуванню, конструкції і тому, що дуже добре збережена. Це чудовий приклад середньовічного замку. Я чув про те, що тут був водогін. Вода надходила з джерела на горі і спеціальна система забезпечувала замок водою. Тож тут ми можемо спостерігати унікальний приклад інженерної майстерності - це справді цікаво!”, - каже архітектор з Барселони Чав’єр Кастеллес.
Нині Україна переживає сплеск волонтерського руху. За останні роки у Невицькому замку працювали волонтери із понад 20 країн. Цього літа пам’ятка приймає дві з половиною сотні добровольців. На підмогу міжнародній команді приїхала і група волонтерів з Києва.
”Дуже вдалий експеримент, найбільше здивувало, що це високоінтелектуальна молодь із різних країн, з легкістю знаходять спільну мову, здивувала їх працездатність...”, - каже керівник археологічної експедиції "Невицький замок" Олександр Дзембас.
Невицький замок існував як важливий стратегічний форпост у XIII столітті, був зруйнований наприкінці XVII. Відтоді не зазнавав жодних втручань. Нині мета ентузіастів - перетворити пам’ятку на “живий музей” історії.