Невпевненість і втрата життєвого ресурсу: як янгжизм впливає на "блакитних комірців"
Усі чули про те, що нечемно запитувати когось про вік. Дивно, але це негласне правило чомусь стало стосуватися лише старших людей – у тому, щоб запитати про вік тінейджера чи молоду людину, ніхто не вбачає жодної проблеми.
Та дарма, позаяк лише пролунавши, воно "підтягує" за собою безліч стереотипів. Як боротися з ними та що робити з янгжизмом на ринку праці — розказали у матеріалі разом з OLX Робота, сервісом пошуку вакансій і спеціалістів у сегменті робітничих спеціальностей.
Янгжизм – це дискримінація людей через їх молодий вік, така собі протилежність ейджизму. Він вже набув широкого поширення як на індивідуальному, так й інституційному рівні. Стереотипи, міфи, відверта зневага, неприязнь, труднощі при влаштуванні на роботу чи отриманні послуг – ось лише неповний перелік "приємностей", з якими зустрічається молодь.
Через усі ці неприємні випробування пройшов і наш герой. Олегу 20 років, він мріє стати крутим шеф-кухарем. Кулінарний фах неможливо осягнути лише за допомогою теорії, тому одразу з початком навчання він став шукати місце, яке б допомогло йому здобути практичні навички. Але пошук працевлаштування та сам процес роботи виявився не таким світлим, як малювала йому уява. Головна проблема – молодий вік кулінара. Тож через особистий досвід нашого героя розповідаємо про молоде покоління "блакитних комірців", головні стереотипи та як їх можна подолати.
– Як довго тривав процес пошуку першої роботи? У якій атмосфері проходило спілкування з потенційними роботодавцями?
Напевно, вже на цьому етапі мені довелося відчути на собі силу упереджень. Ще коли дивився вакансії, то помітив таку тенденцію: усі шукають молодих працівників, але готові дати роботу при наявності великого попереднього досвіду. Таке враження, що потрібно було працювати за фахом ще зі школи, причому – на повний робочий день.
Разом з тим на співбесідах доволі часто "з порогу" чув твердження, що якщо я молодий, то взагалі нічого не вмію. Хоча в резюме я вказував участь у чималій кількості майстеркласів і приватних заходах, замовлення на які доводилося шукати самотужки. Усі свої навички та вміння я був готовий продемонструвати на місці, але роботодавців більш цікавила можливість переконати мене у власній некомпетентності. Роботу я таки знайшов, але сам процес пошуку був дуже неприємним і вже майже демотивував.
– На роботі згодом все було гаразд? Після співбесід негативний досвід завершився?
Не зовсім. Можливо, для когось це цілком нормально, але мене "веселі" дошкульні коментарі не дуже надихають. Наприклад, коли я виконував якусь роботу або просив доручити мені складніші процеси, то замість адекватного пояснення часто чув щось на кшталт "ти ще зелений", "ти ще дитина", "колись зрозумієш, зараз не бери до голови". Шеф-кухар та власник теж постійно наголошували на моєму віці. При таких діях та словах виникало велике почуття несправедливості. Прогресувати в таких умовах важко, не кажучи вже про задоволення від роботи.
– Подібне ставлення було до всіх працівників чи такі звертання не були поширеною практикою?
Здебільшого перепадало мені та іншим молодим працівникам, до старших ставилися інакше. Я вважаю, що таке дозволяли собі через наш вік – коли молодь освоїлася, то виконувала роботу на рівні з іншими і результати були нічим не гірші. Про однакову повагу до всіх мови не було – молоді треба було "заслужити" її, причому чомусь не робочими навичками та профпридатністю, а просто ставши старшими. Якась дуже дивна логіка, але багато хто користується саме нею.
– До критичних моментів не доходило?
Великим подивом став для мене факт, що попереднього співробітника, який працював на моїй посаді, звільнили через вік. Єдиний коментар – в силу свого юного віку він ще не доріс до такої посади.
– А як щодо оплати, на грошовій винагороді ситуація не позначалася?
Не знаю як щодо зарплати, а от на преміях це позначалося завжди. До прикладу, я завжди викладаюся "на максимум" та виконую всю роботу сумлінно. Я бачу свою мету та не збираюся "халявити". Звісно, я не "зірка" кухні, і завжди готовий вислухати поради та повчитися у когось. Підглянути за чужою майстерністю та зуміти її відтворити – це дуже важливе вміння.
Але бували випадки, коли премії та надбавки давали старшим, які не викладалися так, як я, а в мене залишалася фіксована оплата. Я зовсім не проти фінансового стимулу, але ж мають бути якісь прозорі та чесні критерії.
Коли інші працівники, навіть ті, які виконували роботу не так старанно, як я, отримували премію та надбавку, то у мене завжди залишалася фіксована оплата, яка не змінювалася, як би я не викладався та не працював. Особливо гнітила фраза "Ти ще заробиш". Я не проти заробити у майбутньому, але скажіть мені, що я роблю не так зараз? Просто молодий? Абсурд, звісно, але це реальність, і від неї не втечеш.
Тема янгжизму поступово набуває розголошення та активно обговорюється й на українському ринку. Працівникам, роботодавцям, сервісам з пошуку роботи і навіть державі слід докласти великих спільних зусиль, щоб усунути його разом з усією іншою дискримінацією, яка все ще поширена та створює безліч проблем.
Поради для пошуку роботи у молодому віці
1. Резюме
Брак досвіду – не проблема, проблема – відсутність активності. Чим би ви не займалися, завжди можна здобути якісь професійні навички та досвід, які доповнять ваше резюме. Домашні проєкти, навчання, семінари, майстер-класи – у пригоді стане будь-який досвід.
2. Відмови
У відмовах немає абсолютно нічого поганого та страшного. Через це проходили всі. Навіть найкращі фахівці інколи отримують відмови через банальну розбіжність.
3. Кар’єрна мапа
Доволі часто молоді кадри не цінують через їхню плинність. Розкажіть про свої амбіції та дізнайтеся, які кроки та який досвід вам потрібен для того, щоб досягнути мети.
І це ще не все.
4. Не сприймайте всі зауваження на особистий рахунок
Не всі роботодавці свідомо підходять до вибору кандидатів, все ще орієнтуючись на їхній вік. Але цей стереотип залишається у минулому. Для цього потрібен час і ваша проактивність.
5. Ставте запитання
Правильно поставлене запитання – це вже половина виконаної роботи. Не бійтеся нікого "дістати" запитаннями. Повірте, нехай краще вам декілька разів щось пояснять, аніж потім звинуватять у погано виконаній роботі.
6. Активно демонструйте свою роботу
Скромність прикрашає, але не завжди. Кожен має бачити, що ви не сидите на роботі та з нетерпінням чекаєте завершення робочого дня, а стали частиною команди та хочете зробити внесок у загальний результат.
7. Дайте роботі шанс знайти вас
Не бійтеся публікувати резюме – можливо, хтось шукає саме вас.
Наприклад, на сайті OLX у розділі Робота можна легко заповнити свій Профіль кандидата та, за бажанням, завантажити своє резюме. Сьогодні на платформі OLX є близько 2,5 тисяч пропозицій для людей, які починають кар’єру та шукають свою першу роботу.
Тут можна вказати основну інформацію про себе, за потреби – детально описати власний професійний досвід і навички, а також розказати додаткову інформацію, описавши свої хобі чи вказати додаткові пройдені курси. Такий детальний профіль кандидата буде найкращим резюме для роботодавця і допоможе OLX рекомендувати релевантні для пошукача вакансії. А головне – його створити дуже легко навіть тим, хто не має досвіду зі створення резюме. Адже достатньо лиш заповнити потрібні поля або слідувати підказкам.
Крім того, можна вказати деталі бажаної роботи: зарплата, посада, розташування, рівень зайнятості (повна або часткова), постійне або тимчасове працевлаштування. Сервіс сформує пошукачу перелік рекомендованих вакансій і регулярно надсилатиме нові пропозиції, що відповідають параметрам, вказаним в підрозділі "Бажана робота" доти, доки пошукач не вимкне цю опцію у налаштуваннях.
Ще один бонус – за допомогою однієї кнопки "Відгукнутись" можна відповісти на бажану вакансію, оскільки лише один раз прикріпивши до відгуку свій профіль кандидата, відгукуватись на вакансії можна лиш в один клік. Сервіс, серед іншого, дозволяє відстежувати статус та деталі кожного відгуку або скасовувати відгук у разі потреби.
Робота мрії може бути не тільки заповітним бажанням, а й життєвою реальністю. Якщо знайти головні ключі до успіху – цей шлях стане набагато простішим.