Німецький режисер представив стрічку "Інший Челсі: Історія з Донецька"
Побачити Донбас з середини. Документальну стрічку "Інший Челсі: Історія з Донецька" презентували у Німецькому посольстві в Україні.
Саме вона зірвала аншлаг під час відкриття міжнародного фестивалю документального кіно за права людини. Герої стрічки німецького кінорежисера Якоба Пройсса футбольні вболівальники клубу "Шахтар". Але які ж вони різні! Бідний донецький шахтар-вболівальник Саша та секретар Донецької міськради багатій Микола Левченко, або ж у фільмі - просто Коля. За допомогою цих двох героїв вдалося показати контрасти реального життя у Донецьку. А воно, за словами режисера, крутиться навколо "Донба-Арени".
"Я побачив, що цей стадіон відмінне дзеркало цього суспільства і все, що там пов'язане з Ахметовим, з Януковичем. Що навіть, ну тоді він навіть не був Президентом, тоді він був лідер Партії регіонів, але достатньо важливі люди, так би мовити. Це звичайно в різних країнах є, але до такого рівня, що президент парламенту, або член парламенту, або віце-президент, це звичайно дуже специфічне оточення", - каже кінорежисер Якоб Пройсс.
Однак, стрічка не про футбол, як такий, і не є рекламою олігархам, - наголошує Пройсс. Це фільм про звичайних шахтарів, які за мізерну зарплату працюють на застарілих шахтах, в той час коли олігархи вкладають мільярди у футбольне життя.
"Він спілкувався також з простими шахтарями, спускався з ними в шахту, дивився, як вони за свої кошти лампочки вкручують, тому що їх штрафують за не вкручені лампочки, але грошей на те, щоб купити і вкрутити лампочки їм не видають. От такий абсурд. Весь фільм це театр абсурду", - каже кінокритик Дар’я Аверчинко.
Шахтарі знають, що їхні лідери корупціонери і навіть кримінальні елементи. Однак для них Партія регіонів у будь-якому випадку краща за інших, бо там "свої".
Режисеру вдалося показати своїх героїв щасливими людьми, які живуть у замкненому світі та сприймають життя таким, яким воно є.
"Люди малоактивні, вони чекали, вони чекали в радянському часі, що їм дадуть це "светлое будущее", а його не дали. І зараз вони думають, а хто винуватий, а той мені не дав, зруйнував життя, той не дав, сьогодні треба якось самому бути активнішим. Тому цей фільм, він спонукає людей, оглядачів сьогодні думати, що маю я змінити в своєму житті, щоб я міг жити краще і моє оточення жило краще", - каже глядач Марина Врода.
Майже півторагодинний документальний бестселер знімали з лютого 2007 року, світова прем’єра відбулася торік в листопаді на міжнародному фестивалі в Амстердамі. Право показати стрічку купили Ізраїль та Фінляндія. Показ "Іншого Челсі" в Донецьку анонсований на червень, однак Якоб Пройс сподівається, що донеччани побачать його фільм все ж раніше.