Нобелівська премія миру: кого номінують зараз і хто вже став лауреатом

4 жовтня 2018, 21:47
Читать новость на русском

У п’ятницю, 5 жовтня, в Осло – кульмінація Нобелівського тижня, адже там офіційно оголосять лауреата премії миру. Відомо, що в переліку – 331 кандидат: 216 осіб та 115 організацій. Це друга за величиною кількість кандидатів після 2016 року.

Очікуємо, що лауреатом може стати і Олег Сенцов, який бореться за всіх українських політв’язнів у Росії. Український режисер та в'язень Кремля – один із претендентів на Нобелівську премію миру. Постанову про висунення його кандидатури ще у вересні ухвалила Верховна рада.

Читайте також: Олега Сенцова номінували на Нобелівську премію: біографія, фільми та цитати бранця Кремля

Ідея ж номінувати Сенцова належить колишньому Нобелівському лауреату Леху Валенсі, який боровся проти радянського тоталітарного режиму в Польщі. Він наголосив – ненасильницький протест Сенцова гідний всесвітнього визнання. Адже голодуючи, він домагається звільнення всіх політв'язнів у Росії.

Олег Сенцов, на моє глибоке переконання, втілює всі ідеали, які мотивували мене під час моєї мирної боротьби за майбутнє світу. Віра в демократію, в мирні методи боротьби, відмова від ненависті, дії для зміцнення братерства між народами і самопожертва на користь інших несправедливо скривджених людей,
– йдеться в заяві Леха Валенси.

Тим часом видання Time пише: головними претендентами на Нобелівську премію миру можуть бути лідери держав, які вирішували ядерну кризу на Корейському півострові. А саме – президент США Дональд Трамп, глава Південної Кореї Мун Чже Ін та навіть лідер КНДР Кім Чен Ин. Та кандидатура останнього – доволі спірна.


Претенденти на Нобелівську премію миру

Адже керманич Північної Кореї – хоч і призупинив ядерні погрози, та від тортур над населенням своєї держави відмовлятись не поспішає. Через це б'ють на сполох в ООН. А до президента Трампа нещодавно звернулася жителька Кореї, якій вдалося звідти втекти – попросила врятувати співвітчизників від тирана.

Кім Чен Ин організував там концентраційні табори та морить людей голодом. Я втекла з КНДР, коли мені було 13. До того часу моє життя було сповнене тортур. Я пережила голодомор, від якого загинули 2-3 мільйони людей. Я їла комах. А мого батька депортували до тюремного табору на 10 років за те, що він вів торгівлю,
– розповіла біженка з КНДР Йонмі Парк.

Нобелівську премію миру раніше вже отримали кілька президентів США. У 1906-му – Теодор Рузвельт, а у 1919-му – Вудро Вільсон – за те, що привнесли мир і людяність у міжнародну політику. А у 2009-му – почесну премію вручили Бараку Обамі. За зміцнення співпраці між народами.

Та вже через шість років екс-секретар Нобелівського комітету Геїр Люндестад у своїх мемуарах визнав – Нобеля Обама отримав лише за гучні слова та насправді цього не заслужив.

Багато прихильників Обами вважають, що ця премія була помилкою. Тож сподівання комітету не були виправдані,
– сказав екс-секретар Нобелівського комітету Геїр Люндестад.

Також серед відомих особистостей, які отримали почесний приз – Мартін Лютер Кінг, який боровся за права афроамериканців, Андрій Сахаров – який виступав проти зловживань влади та Нельсон Мандела за повалення режиму апартеїду. А ще – Мати Тереза та 14-й Далай-Лама. Цього ж року, за даними ЗМІ на Нобелівську премію миру також претендує Папа Римський Франциск.

До слова, колишній польський президент Лех Валенса заявив, що у сучасному світі мало таких людей-борців як Олег Сенцов, тому цей приклад потрібен, щоб заохочувати інших. Саме тому Сенцов має шанс отримати нагороду, якщо протримається у своїй боротьбі. Політик стверджує, що якщо у світі буде більше таких рішучих людей, російські силові методи швидше відійдуть у минуле.