Нова стратегія Трампа щодо нацбезпеки США орієнтована на часи холодної війни, – експерт

21 грудня 2017, 21:40
Читать новость на русском

В оновленій стратегії національної безпеки США, оприлюдненій Дональдом Трампом 18 грудня, Росію названо набільшим ворогом Америки, а Китай – найбільшим конкурентом. Весь документ загалом базується на чотирьох основних пунктах.

Про це у статті для сайту "24" пише експерт із міжнародних питань Борис Немировський.

Читайте також: Трамп погодив перші поставки летальної зброї Україні, – ЗМІ

Автор детально перераховує ці пункти. Так, згідно з першим завданням, прописаним у стратегії, американські війська під верховним керівництвом Трампа мають бути потужно розбудовані. Наступного року США витратять на оборонні потреби 700 мільярдів доларів, аби отримати нову зброю та, першочергово, системи перехоплення ракет. Мир може бути збережений лише наявністю сили, впевнений Дональд Трамп.

У другому пункті йдеться про те, що територія США має бути захищеною від нападів терористів – з допомогою потужнішого прикордонного контролю, збільшення державного нагляду, зміцнення спецслужб та впровадження кращих систем захисту від кібератак.

Стратегія нацбезпеки США передбачає і збільшення добробуту громадян Штатів – наприклад, з допомогою відмови або перегляду наявних торговельних угод з країнами на кшталт Китаю; або ж запланованим зниженням податків. Лише, якщо Америка буде економічно потужною, вважає Трамп, вона може домінувати у світі.

Четвертий пункт документу проголошує, що Сполучені Штати мають використовувати свій вплив у дипломатії та так званій "допомозі у розвитку", аби захищати свої економічні інтереси в інших країнах, стримувати Росію та Китай та забезпечувати мир, зауважує автор статті.

Читайте також: Радник Трампа висунув Росії нові звинувачення

Дональд Трамп та його радники окремо наголошують, що їхній план відповідає "традиціям реалізму", тобто політичній доктрині, яка вважає сильну, суверенну національну державу найважливішим чинником зовнішньої політики. Це цілком вірогідно, підкреслює аналітик, але не слід забувати, що "політика національних держав" є трохи застарілою.

Вона була популярною та дієвою під час холодної війни – і саме на ті часи орієнтується нинішній стратегічний документ, оприлюднений Трампом,
– вважає Немировський.

Водночас нова стратегія нацбезпеки США не передбачає більш новітніх напрямків – таких, як питання глобальної безпеки та розвитку чи кліматичні виклики, акцентує увагу експерт. Міжнародна кооперація з іншими країнами в наднаціональних інституціях – таких, як ООН або СОТ – також залишилася "поза кадром". Співробітництво з Європою та НАТО було озвучене, але побіжно. Таким чином, робить висновок Немировський, складається враження, що Америка під керівництвом Трампа налаштувалася на автономне плавання та все більше виходить із міжнародних організацій, співзасновницею яких колись сама ж і була.

Детальніше читайте у публікації: Америка проти Росії: нова стратегія нацбезпеки США як подвійна гра Трампа