Нові повноваження для Нацгвардії: чому правозахисники проти
Народні депутати хочуть розширити можливості Національної гвардії та надати їм поліцейські функції. Проти законопроекту вже виступили правозахисники. Вони вважають, що він загрожує державним переворотом.
Вони охороняють державний кордон від бойовиків, адміністративні будівлі від мітингувальників, а також бурштин від копачів. Вони мають найкращу амуніцію і новітнє озброєння, про яке в армії і не мріють.
Читайте також: Під Києвом проходять навчання резервістів Нацгвардії
Вони – це Нацгвардія або внутрішні війська, підпорядковані міністру внутрішних справ. Їм хочуть дати ще більше повноважень. Кілька депутатів від "Народного фронту" та "Блоку Петра Порошенка" пропонують довірити нацгвардійцям складати адмінпротоколи та розганяти мітинги, якщо протестувальники підходять до них надто близько.
Один з авторів законопроекту і за сумісництвом радник Міністра внутрішніх справ Антон Геращенко емоційно пояснив навіщо.
31 серпня 2015 року протистояння у Верховній Раді. Ви пам'ятаєте, чим це скінчилось? Це закінчилось чотирма молодими хлопцями, які загинули від кидка гранати. Мирний мітинг не передбачає нападів на співробітників Національної гвардії, і тому буде сказано: "Хлопці, відійдіть на один крок або два кроки",
– сказав Геращенко.
За словами Геращенко, такі права мають нацгвардійці і в Європі. Однак, противники ухвалення законопроекту запевняють, що красиві пояснення – насправді спроба повернути можливість розганяти протести.
"Хочуть повернути історію про "Беркут" в ще більш загрозливій формі, чому? Цим законом Нацгвардії надається змога оперувати важкою зброєю. Не дивуйтеся, якщо нацгвардійці з'являться в місті з важкою військовою технікою", – зазначила нардепка від фракції "Об'єднання "Самопоміч" Олена Сотник.
Крім того, нацгвардійці не мають необхідних знань, щоб затримувати людей або складати адмінпротоколи.
Люди, абсолютно військові, які проходять строкову службу, будуть виконувати ті функції, яким поліцейські вчаться п'ять років. Як мінімум треба річне спецнавчання для того, щоб хоча б вміти протокол складати,
– впевнена Сотник.
За словами депутатки, законопроект порушує 17 статтю Конституції України, за якою Збройні Сили України та інші військові формування ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод громадян.
Ще один ризик – створення передумов державного перевороту, вважають правозахисники.
"Коли у Міністра внутрішніх справ сконцентруються надвисокі повноваження щодо контролю воєнізованого формування, в той час як Верховним головнокомандувачем в нас є президент. Це створює дисонанс у політичній структурі, виникає якась своя приватна армія пана Авакова", – вважає правозахисник Михайло Каменєв.
Читайте також: Експерт з нацбезпеки США назвав проблеми російської армії
Звертають увагу експерти і на те, що Нацгвардію можуть задіювати для захисту правопорядку у місцях добування корисних копалин. Це спроба легалізувати "кришування" нелегального бізнесу, каже член комітету з протидії корупції.
"Коли корупційний бізнес буде силовим чином захищений, забезпечений, ніхто з силових органів не зможе цю корупцію знищити. ліс, там де нелегальний видобуток копалин, там Нацгвардія і буде розвертатись по повній програмі", – зауважив нардеп від фракції "Батьківщина" Ігор Луценко.
Необхідність цієї норми Антон Геращенко пояснює інакше.
Відеозаписи можете подивитися, що таке незаконне добування бурштину. Ц коли сотні людей під контролем озброєних формувань здійснюють незаконний видобуток бурштину. І ми використовуємо зараз Національну гвардію більше року, щоб охороняти ліси, які спотворюються. Ми хочемо, щоб це було законно, щоб ці ліси дісталися до наших нащадків,
– виголосив Геращенко.
Профільний комітет досить швидко підтримав новоспечений законопроект. На черзі комітет з протидії корупції, і там до нього буде значно більше питань, обіцяють члени комітету.