Новий Кабмін і перший конфуз Гройсмана
Новообрана Верховна Рада України пакетним голосуванням затвердила новий склад уряду, до якого увійшли три іноземця.
Хід голосування
Консультації між фракціями коаліції тривали майже цілий день. Лише під вечір депутати зібрались, аби розпочати процедуру голосування. Як показали події, які розгортались у Раді, не всі питання між лідерами фракцій були вирішені. Найгострішою виявилася дискусія між парламентарями з більшості щодо пакетного голосування за весь склад уряду, окрім президентських кандидатур Павла Клімкіна та Степана Полтарака, яких залишили на посадах.
Позафракційні разом з фракціями "Самопомочі" і "Радикальної партії" пропонували заслухати кожного кандидата у міністри. І лише потім проголосувати за кожну кандидатуру окремо.
Новоспечений спікер Володимир Гройсман не зміг переконати колег у недоцільності цього рішення і браку часу. Під їхнім тиском він почав запрошувати кандидатів по черзі виступити з трибуни парламенту. Недостатність досвіду Гройсмана на посаді Голови парламенту, перетворили сесію Верховної Ради на незрозумілу біганину майбутніх міністрів під прискіпливі вигуки з партеру. На допомогу Гройсману прийшов Арсеній Яценюк. Він з ложі уряду взяв слово та почав презентувати нових урядовців, тим самим зупинивши конфуз спікера.
Далі Гройсман проігнорував пропозиції нардепів щодо окремого розгляду кожного міністра і поставив на голосування постанову про затвердження усього уряду. Постанова зібрала 288 голосів народних обранців.
Перші коаліційні розбіжності
Голосування за уряд показало, що коаліція має певні проблеми в узгодженні дій у парламенті. Адже її представники мали багато часу для обговорення процедури розгляду та голосування за новий уряд. Проте у залі відчувалась атмосфера імпровізації Володимира Гройсмана, що закінчилась першими розбіжностями між партнерами.
У випадку, якщо члени коаліції будуть не здатні дослухатись один до одного, то це може перерости у масштабний конфлікт і подальший вихід окремих сил з її лав. Тому уся команда демократичних сил має провести роботу над помилками і показувати якіснішу спільну роботу у парламенті.
Цікаві призначення
Вперше в українському уряді будуть представлені іноземці, хоча формально українське громадянство вони вже отримали указом Президента. Цей уряд цікавий тим, що частина урядовців є не політиками, а менеджерами вітчизняного бізнесу та іноземних фондів.
Олександр Квіташвілі – міністр охорони здоров’я. Колишній грузинський міністр, який обіймав в Грузії цю ж посаду, де провів важливі реформи та поборов корупцію.
Наталя Яресько – міністр фінансів. Американка, що народилась в українській діаспорі, але у перші роки після здобуття Україною Незалежності повернулась на Батьківщину. Має орден княгині Ольги за внесок у розвиток української економіки. Очолювала інвестиційний фонд Horizon Capital.
Айварос Абромавічус – міністр економіки. Литовець за національністю. Багато років прожив у США, Росії та Швеції. Одружений з українкою. Партнер інвестиційного фонду East Capital.
Крім цих трьох кандидатур на роботу в уряд запрошені інші не кон’юктурні особи. Зокрема міністром інфраструктури став Андрій Пивоварський, що донедавна очолював групу компаній "Контінімум", а міністром аграрної політики призначили Олексія Павленка, колишнього виконавчого директора групи компаній "Фокстрот", який також працював в аграрному бізнесі.
Отже, Україна отримала напівтехнократичний уряд, у складі якого є, як політичні призначення за квотою Президента, креатури прем’єр-міністра та інші кулуарні фігури. А також що важливо, до уряду вперше потрапили люди не за квотним призначенням, а за принципом професійності.
Новопризначений уряд увібрав в себе усі історичні елементи формування урядів, які склались за 23 роки Незалежності. Кабмін став продуктом міксу "життя по-новому" та старих правил гри.
Автор: Дмитро Бобрицький