Новий "Майдан": Як протестує Вірменія

23 червня 2015, 21:30
Читать новость на русском

Масові акцій протесту, які розпочалися у Єревані 19 червня, цілком можуть стати початком вірменського Майдану.

Історія конфлікту

Приводом для початку акцій протесту стало подорожчання тарифів на електроенергію. Держава задовольнила чергову заявку компанії-монополіста "Електричні мережі Вірменії" (яка з 2006 року належить російській ОАО "Интер РАО") про подорожчання електроенергії. Відтак, із 1 серпня вірменам доведеться платити на 16% більше за кіловат електроенергії.

Прийняття цього рішення призвело до того, що 17 червня кілька тисяч людей вийшли на вулиці столиці та перекрили в Єревані проспект Баграмяна, де розташована резиденція президента країни Сержа Саргсяна. Мітингувальники заявляли, що у разі підвищення тарифів, населення Вірменії буде змушене покривати борги "Електричних мереж Вірменії". У самій компанії ці заяви цілком прогнозовано спростовують.

Вже за два дні – 19 червня — протести поширилися на міста Гюмрі і Ванадзор. Після того, як правоохоронці пригрозили силою розігнати учасників акції, мітингувальники сіли на асфальт та оголосили про сидячий протест.

Протестувальники встановили на площі Свободи намети. До гасел проти підвищення тарифів на електроенергію і корупції додалися й антиросійські — вимоги націоналізувати енергетичну сферу Вірменії, вивести з Вірменії російські війська і справедливо розслідувати масове вбивство в Гюмрі, скоєне військовослужбовцем 102-ї російської військової бази Валерієм Пермяковим. До мінтингувальників почали долучатися вірменські опозиційні партії.

Розгін мітингу

На світанку 23 червня, після того, як заступник начальника поліції Єревана Валерій Осіпян запевнив протестувальників, що "поліція — з народом", поліцейські розігнала сидячий пікет. Спочатку вони застосували проти учасників мирного протесту водомети, а потім силовики вдалися до штурму учасників акції.

Внаслідок розгону було затримано 240 учасників акції. Серед них журналісти, відомі громадські активісти та культурні діячі. Пізніше з’явилася інформація, що серед затриманих є 14-річний підліток, жінки та дівчата. Стосовно затриманих порушено кримінальну справу за ознаками статті про хуліганство. Також місцеві видання повідомили, що, за офіційними даними, сім протестуючих отримали поранення різного ступеня тяжкості. За неофіційними даними, постраждалих було значно більше і їх, як повідомляють місцеві журналісти, вже охрестили "Трьомастами спартанцями".

Реакція влади

На розгін акції протесту гостро відреагували як політичні прихильники протестуючих, так і представники влади.

Зокрема, Генеральна прокуратура Вірменії заявила, що "у ніч з 22 на 23 червня тривалий час групи людей, що організували незаконне зібрання, ходу, а також сидячий пікет на проспекті Баграмяна в місті Єреван, повністю зупинили рух громадського транспорту, знехтували конституційним правом численних громадян на вільне пересування, тим самим порушивши громадський порядок". У Слідчому комітеті Вірменії вже створена слідча група, що складається з 20 слідчих.

Разом з тим, заступник голови правлячої Республіканської партії Вірменії, міністр освіти і науки Армен Ашотян, коментуючи і акцію протесту, і побиття мітингувальників, натякнув, що вони самі у тому винні.

За його словами, першою помилкою демонстрантів стало те, що вони "не змогли самоорганізуватися і прийняти пропозицію президента Вірменії про зустріч". Другу помилку, на його думку, демонстранти зробили, коли відмовилися виконати вимоги поліції.

На жаль, молодь не змогла керуватися механізмами саморегулювання і перетворити стихійний спалах в організований рух, скласти групу для зустрічі з президентом,
— сказав він.

Омбудсмен Вірменії Карен Андреасян також почав розслідування розгону протестувальників, направивши запити начальнику поліції, начальнику Спеціальної слідчої служби та міністру охорони здоров'я, де "містяться питання про численні випадки насильства щодо журналістів, перешкоджання їхній роботі, пошкодження камер і доставлення журналістів у поліцейські відділи". Також зазначається, що у зверненні до міністра охорони здоров'я є питання про не відповідність норм надання першої допомоги постраждалим активістам.

Реакція опозиції

Опозиційні партії, коментуючи дії поліції, обрали, скоріше, вичікувальну позицію. Жодна політична партія не бере на себе відповідальність за протести. Всі наголошують на тому, що дії поліцейських були не виправданими, але просять не квапитися із висновками та почекати, як події розгортатимуться надалі.

Так, секретар фракції опозиційної партії "Процвітаюча Вірменія" Ваге Енфіаджян заявив, що поліцейські, які вдалися до насильства щодо активістів, мають бути привселюдно покарані.

Це допоможе захистити становлення громадянського суспільства, щоб ні у кого і в думках не було перешкоджати свободам громадян або роботі преси,
— додав він.

Члени секретаріату опозиційного руху "Установчий парламент" у свою чергу наголосили на тому, що такими діями "режим знову показав своє авторитарне обличчя".

"Констатуємо, що останні дії поліції, націлені на те, щоб зламати дух громадянської боротьби, не тільки збільшать число прихильників цієї боротьби, а й будуть сприяти політичному пробудженню нашого народу, розкриттю диктаторської і нелюдської сутності режиму і поширенню ідеї звільнення від режиму шляхом масової громадянської непокори"¸ — йдеться у заяві.

Вірменський "Майдан"

Найконкретнішою виявилась реакція звичайних вірмен. Як розповів в ефірі Телеканалу новин "24" вірменський журналіст Арман Сулейманян, нічний розгін обурив людей. Навіть, коли хакери зламали офіційний сайт поліції Вірменії, — це стало новиною номер один.

Всіх цей факт тішить, тому що поліція поводилась жахливо. Є відеодоказ, де поліцейський у штатському краде фотоапарат у журналіста. Це чітко видно — факт крадіжки. Таке ставлення до журналістів дасть свій ефект,
— вважає Арман.

Більше того, вже підвечір тисячі людей зібралися на площі Свободи у столиці Вірменії на знак протесту. Поки що – все ще проти підвищення комунальних тарифів. Організатори планують продовжувати мітинг і впевнені в законності своїх дій. У поліції цієї думки не розділяють. Там вже повідомили, що розглядають вечірнє зібрання активістів на площі Свободи "як спробу відновити мітинг на проспекті Баграмяна, зупинений в ніч з 22 на 23 червня".

Поліція також попереджає, що "при будь-якій спробі порушити громадський порядок реакція правоохоронців залишиться в рамках закону та буде адекватною ситуації". Втім, учасників акції такі попередження, здається, не лякають.

З урахуванням того, що акції протестів і проти дій влади, і проти російського втручання у політику країни протягом останніх місяців поступово стають дедалі активнішими, повторення українського Майдану у Вірменії виглядає не таким вже і фантастичним сценарієм.

Всі фото із соцмереж