Нову хірургічну систему обладнали тактильними сенсорами

8 вересня 2010, 23:25

Науковці з японського Університету Кейо сконструювали нового робота-хірурга.

Свою розробку вони обладнали тактильними сенсорами, які дозволяють лікарю-оператору реально відчувати тканини пацієнта.
Новітня система типу master-slave забезпечує чітке копіювання рухів руки, а за допомогою маніпуляторів зі спеціальними датчиками хірург з точністю відчуває опір тканин хворого.

”Під час оперування за допомогою стандартної системи master-slave хірурги інтуїтивно визначають силу, яку потрібно застосувати. У реальності вони не відчувають пацієнта. Натиснувши трохи сильніше, можна порізати тканини, але з цією машиною такого не станеться. Нова система дозволить хірургам краще відчувати еластичність органів пацієнта”, - каже професор педіатричної хірургії Університету Кейо Ясухіде Морікава.

Одна з головних особливостей роботизованого маніпулятора в тому, що пульт управління може знаходитися як безпосередньо біля пацієнта, так і будь-деінде за межами операційної. Відтак, хірургічне втручання можна проводити дистанційно, при цьому чутливість системи не змінюється.

”За допомогою нашої розробки оперувати можна де завгодно - вдома, в іншій кімнаті, на іншому континенті, у космічному просторі чи глибоко під водою”, - каже розробник маніпулятора, професор Університету Кейо Кохеї Оніши.

Японці переконані - їхній робот відправить епохальний медичний маніпулятор da Vinci у небуття. У цій системі комп'ютер розташований між руками хірурга і наконечниками мікроінструментів, завдяки чому машина з мікроскопічною точністю копіює рухи лікаря у реальному часі. Проте на відміну від японського маніпулятора, da Vinci не має тактильних датчиків, тому самі хірурги нічого не відчувають.

”У цій машині мінімальна сила, яку відчуває та передає маніпулятор, - приблизно 1 грам. Цього цілком достатньо для дуже чутливого і точного хірурга. Окрім цього, у нас є унікальна технологія, яка покращує відчуття дотику. Також при необхідності вона дозволяє збільшити силу вдесятеро чи навіть у двадцятеро”, - каже розробник маніпулятора, професор Університету Кейо Кохеї Оніши.

Розробники вважають, що їхнє дітище має хороші перспективи в лікуванні пацієнтів з інфекційними захворюваннями, коли є ризик зараження лікаря, а також в операціях, які потребують надзвичайної точності.

А за словами японських спеціалістів у галузі робототехніки, система здобуде визнання в ігровій індустрії та у дистанційно керованих роботах-андроїдах, таких як представлений нещодавно Telenoid R1.