Дипломатичний скандал: МЗС різко відреагувало на претензії Болгарії до України

20 травня 2020, 22:02
Читать новость на русском

Болгарський парламент 20 травня закликав Україну не розділяти Болградський район, що на Одещині. Офіційна Софія виступила категорично проти відокремлення болгарської нацменшини, яка там компактно проживає. Водночас МЗС України закликало Болгарію не втручатися у внутрішні справи незалежної держави.

Уряд Болгарії ухвалив декларацію за яку проголосували 109 болгарських депутатів, ніхто не голосував проти, утрималися 19. Про це повідомляє пресцентр болгарського парламенту.

До теми Рада схвалила зміни до закону про місцеве самоврядування: подробиці

Чим саме незадоволені в Болгарії

  • Мовиться про рішення уряду України розділити Болградський район Одеської області на п'ять територіальних громад, де етнічні болгари більше не будуть більшістю. На думку Софії, це вдарить по правах болгарської меншини. За неофіційними даними, вона налічує близько 250 – 300 тисяч осіб.
  • Болгарський парламент рішуче не згоден із запланованими змінами в межах реформи децентралізації в Україні. Заяву було негайно відправлено послу України в Болгарії.
  • Там закликають уряд Болгарії вжити усіх заходів, щоб зберегти цілісність болгарської громади.
  • На думку депутатів цю проблему варто вирішити за допомогою двостороннього діалогу між країнами.
  • Також у заяві мовиться, що болгарська влада має терміново організувати міжурядову нараду щоб захистити права болгарської нацменшини в Україні.

Реакція МЗС України

В МЗС наголосили, що питання адміністративно-територіального устрою України належить до компетенції органів державної влади України.

Для нас абсолютно неприйнятні спроби втручання іноземної держави у внутрішні справи України,
– наголосили в МЗС.

Водночас заяву парламенту Болгарії про нібито вплив реформи на національну самобутність етнічних болгар України дипломати назвали маніпулятивною та недостовірною. Україна наголосила, що завжди відстоює права та свободи представників усіх нацменшин на своїй території.

В МЗС також зазначили, що питання щодо Болградського району Одеської області вирішать згідно з українським законодавством і врахуванням позиції місцевих жителів, зокрема численної болгарської громади.

Зверніть увагу! Президент України Володимир Зеленський підписав оновлення закону про місцеве самоврядування. Серед іншого запропоновані зміни дозволять уряду вносити в парламент проєкти про створення чи ліквідацію цілих районів у межах областей.

Що відомо про реформу децентралізації в Україні? Вона передбачає передачу повноважень і фінансів від центральної державної влади якнайближче до людей – органам місцевого самоврядування. Водночас сільські, селищні, міські ради та їхні виконкоми повинні мати широкі повноваження і достатньо грошей, щоб мати змогу самотужки розв'язувати всі місцеві питання та відповідати за це.

Під час створення ОТГ дещо порушуються кордони адміністративних районів, які нині існують. Тож можливість їх перегляду є необхідністю для продовження реформи.

Де розташований Болградський район: