Експлуатація птахів по всій Україні. Хто "кришує" такий заробіток?

8 листопада 2013, 22:50
Читать новость на русском

Раніше цього гордого птаха ми могли побачити лише у дикій природі. А тепер орли і біля потьомкінських сходів, і на Кримських берегах, і біля похмурих львівських кам’яниць. Не лелека, а орел став символом України для туристів.

Адже пропонують фото з пернатим частіше, аніж гарячі пиріжки. Та ці усміхнені люди, ще не знають, чого варті птахам такі кумедні світлини.

Комерсанти приїхали з Криму

Метушню Потьомкінських сходів в Одесі вперше бачить цей орел. Цього красеня і ще кількох пернатих товаришів цілий день тягають на повідку хлопці схожі на гопників. Всі приїхали з Криму. Пропонують сфотографуватися туристам, ті ж усміхаючись позують з птахами. Такі люб’язні з туристами чоловіки одразу ж змінюються, коли чують незручні питання.

Чоловіки нібито годують птахів м’ясом, і нібито мають усі дозволи. Щоправда, показуватимуть їх лише компетентним органам. Комерсанти швиденько ідуть геть, а ми згадуємо, як ще влітку прийшли до їхніх колег з екологами-ревізорами.

Це відбувалось у Криму. Співробітники комітету з охорони природи хочуть забрати у комерсантів сову, адже ті не мають жодних документів на птаха.

За добу комерсанти заробляють вісім тисяч гривень

Комерсантів, які радше схожі на бандитів ледве зупиняє беркут. Борються до останнього, бо втрачають величезні гроші — за добу заробляють близько 8-ми тисяч гривень, на місяць 240 тисяч. Тому вони впевнені, птаха їм повернуть. І допоможе з цим міліція.

Комерсанти спокійно відпрацювали в Криму до кінця сезону. А потім подались до Одеси. Щоправда, сюди приїхала лише частина підприємців. Більшість братків опинилась у Львові. І не дивно, адже тут восени найбільше туристів.

Кримчани, приїхавши до чужого міста, феєрично розгорнули свій бізнес. Підключили до бізнесу і львівських підлітків. Орлів у місті стало так багато, що львів’яни почали масово звертатись у міліцію, а у соцмережах точаться запеклі дискусії. Жодної реакції львівських силовиків на заяви мешканців не було.

Підприємці експлуатують птахів з Червоної книги

Як починався день кримських орлів у Львові цього понеділка: їх тримали на шнурку хлопці в спортивних куртках. Чоловіки пропонують кожному перехожому туристові зробити з ними фото. Хижий птах увесь день у стресовому стані. Не можемо спокійно дивитись на знущання над червонокнижниими орлами, тож викликаємо міліцію.

Міліція приїхала за 20 хвилин. Та замість того, щоб подзвонити нам, як свідкам, двоє міліціонерів відходять кудись у бік. З нашої засідки вже зйомка неможлива, тож фіксувати дії міліції уже ідемо як туристи. І от — міліціонери про щось домовляються з хлопцями.

Та явно — розмова не сувора, адже не встигаємо і кілька кадрів зняти, як до нас уже підбігають комерсанти. Швиденько виривають з рук телефон, а потім — кілька фото з мавпою, відео.

Отже зробивши кілька фото з орлом і мавпою, чоловіки починають вимагати гроші. 120 гривень за фото. А зробили їх 6.

Хлопці не лише експлуатують рідкісних птахів, але й обдурюють людей. Без попередження фотографують з тваринами — а потім вимагають гроші. І все це на очах у міліції — патруль стоїть за кілька метрів. Ми тікаємо від чоловіків і ховаємось у свою засідку. Дивимось що буде далі. А далі міліція просто їде з місця, так і не зателефонувавши нам як свідкам.

Люди з орлами стоять і в самому центрі міста

А люди з орлами продовжують у тому ж дусі. І не лише на Високому замку, де чимало туристів, частина колег по цеху стала вже у центрі — біля Оперного театру. Сюди також викликаємо міліцію.

Та сюди чомусь міліція взагалі не приїхала. Тож не сподіваючись на допомогу правоохоронців ми вирішили самі рятувати птахів. З’ясувалось — всі комерсанти після робочого дня збираються на проспекті Свободи 33. Туди ми пішли з прихованою камерою, мешканці будинку нам розповіли: ходять сюди щодня.

Мешканці нам показали на підвал. Саме тут тримають орлів. Увечері йдемо визволяти птахів, заручаємось підтримкою молодих активістів громадської організації "Екологічний опір "і двома патрульними ідемо у двір будинку перевіряти підвал.

Орлів тримають у повній антисанітарії

Сидять у бруді, при тьмяному світлі прив’язані. Патрулі радять викликати слідчо-оперативну групу. Допоки їдуть слідчі, ми намагаємось з’ясувати, хто з мешканців дав ключ комерсантам від підвалу. Тільки заходимо у під’їзд, на нас з криками кидається один із мешканців.

Та саме в нього і ключі — розповідає сусідка, яка в той же ж час піднімається на гору. Тож ідемо за розлюченим чоловіком, який у своєму підвалі зробив концтабір для птахів.

А далі відбувається ще цікавіше: до чоловіка підбігають патрулі, як до доброго знайомого. Чоловік до патруля на ти і називає його Андрюхою. І патрулі знають, що він Славік.

Славік мало не побив камеру і активіста екологічного опору. Та патрульний Андрюха, бачачи що діється, Славіка не затримав. Пішов з ним у невідомому напрямку. Потім ми вже дізнаємось — Славік вже сидів за вбивство, тож не даремно почав співпрацювати з кримськими братками. Повертаємось у двір, а слідчо-оперативної групи ще й досі немає. Зате почали навідуватись заслані козачки комерсантів — різні молодики кавказької зовнішності.

Журналістів чомусь захищає не міліція, а захисники прав тварин з "Екологічного опору". Вдруге за нами шпигувати заслали дітей. Та на те вони і діти, все нам розповіли.

Журналістів і активістів хотіла побити "братва"

З кримськими молодиками, каже дівчинка, ще й львівські пацани, які чекають нас і погрожують натовкти пики і журналістам і громадським активістам. І не дарма, адже, окрім того, що тримають птахів у жахливих умовах, ще й не мають жодних дозволів: ні дозволу від органів Мінприроди, ані дозволу ветеринарної медицини.

Отже, під пильним наглядом кримських братків, а не міліції, ми чекаємо слідчу оперативну групу. Чекаємо годину, хоч їхати їм кілька кварталів.

На вимогу суду зранку все ж відкрили підвал. Біля нього зібрались і журналісти і громадські активісти і орнітологи і екологічна інспекція. Всі спускаються вниз і бачать — 9 рідкісних орлів.

За жорстоке поводження з тваринами загрожує арешт або штраф. За утримування птахів у підвалі загрожує кримінальна відповідальність. Штраф або арешт на строк до шести місяців.

Умови утримання дійсно жорстокі і підпадають під закон жорстокого повдоження, плюс це передбачає або карне діяння, порушення карної справи або адміністративну відповідальність,
— державний інспектор з охорони навколишнього середовища Микола Барабаш.

Після рейваху, який здійняли журналісти 24 каналу у Львові все ж відкрили кримінальне провадження.

Міліція розпочала службове розслідування

Окрім того львівська міліція почала перевіряти і своїх працівників, які, як ми показали, закривають очі на шахрайство і жорстоке поводження з тваринами.

Проводиться опитування всіх працівників міліції всіх працівників патрульно — постової, слідчооперативної групи і тоді буде вже зроблений висновок чинного законодавства. якщо вина буде доказана будуть притягнені до відповідальності",
— заступник начальника міської міліції Андрій Падяк.

Тож кого насамперед притягнуть до відповідальності — кримчан чи міліціонерів — ми вам обов’язкво повідомимо у наших наступних програмах. А орли тепер на свіжому повітрі, і нагодовані, однак майже всі нездорові. Адже комерсанти підрізають птахам кігті і крила. Якщо в птаха є якась болячка, то нехтують нею. А якщо орел вже зовсім хворий просто викидають його.

Тож 9 орлів, які подолали з кримськими гастребайтерами тисячі кілометрів нарешті відпочивають у Львові. І знали б вони, скільки у них тепер з’явилось покровителів і рятівників.