На гачку у Фірташа: як ОПЗ доводять до банкрутства
За Януковича – з нього годувалися наближені до Фірташа компанії, у постреволюційний період – фірми, пов'язані із екс-нардепом Мартиненком. Але ж менше з тим – перспективне державне підприємство, навколо якого вирують справжні пристрасті у політичному та бізнес-середовищі, невпинно прямує шляхом банкрутства.
Одеський припортовий. Донедавна потужний флагман української економіки. Та нині збитковий монстр. За 16 рік завод пішов у мінус на майже 3 мільярди гривень. ОПЗ відомий як перший за величиною виробник аміаку і карбаміду, і третій – з випуску азотних добрив в Україні.
Він має вигідне географічне розташування – поряд із морем. Ще один з вагомих бонусів ОПЗ – до нього підключений унікальний аміакопровід, який входить до переліку стратегічних об’єктів країни.
Одеський припортовий – один з найбільш цінний актив держави і перший у списках на продаж. У минулому році його активи оцінили в понад 4 мільярдів американських доларів.
Читайте також: Хто і як дерибанить гроші на реставрації Одеси
Епопея із приватизацією ОПЗ триває від 2009 року. Одного разу його було вже продали компанії Коломойського "Нортіма", однак Фонд держмайна результати конкурсу скасував, пославшись на занижену оцінку, суди у цій справі тривають і досі.
Подальші спроби спродати підприємство так нічим і не завершилися. Сьогодні ОПЗ загруз у судах та боргах. Нещодавно компанія Фірташа виграла суд про стягнення із нього боргу в понад 5,5 мільярдів гривень плюс 1,5 мільярди пені. Як виявилось, у цій ситуації завод навіть не захищався.
Такий колосальний борг утворився не просто так. Мова іде про газ, який компанія Фірташа "Остхем" поставляла ОПЗ у вересні-грудні 2013 року. За нього завод і досі не розрахувався. І не дивно: контракт був на кабальних умовах.
Читайте також: Одеський порт – де-юре державний, але по факту працює на приватні мережі: шокуюче розслідування
А от борг таки напевно повертати доведеться: юристи газовиків вже виграли міжнародний арбітражний суд у Стокгольмі. Южненський суд Одеси це рішення легалізував. Нині це рішення у касації намагається скасувати Фонд Держмайна. Те, що Фірташу у його справі могли навмисно підігравати, переконані в кабміні.
Юристів наймав сам Одеський припортовий завод і там була компанія Лексвел і партнери. На жаль, з невідомих мені підстав 10 травня вони не з’явилися на апеляцію,
– заявив Голова Фонду Держмайна Парфененко.
Хто і як насправді зливає справу, яка невдовзі вирішить долю майже семи мільярдів гривень – дивіться у розслідуванні.