Найстаріша астрономічна обсерваторія України, де можна подивитися на зорі

8 квітня 2021, 06:20
Читать новость на русском

Джерело:

Ukraїner

Одна з найстаріших астрономічних обсерваторій України розташована в Одесі. Її відкрили ще у XIX столітті. Досі там працює 100-річний телескоп, у який можна побачити зорі.

Також це єдине місце в Україні, де місцеві фахівці виготовляють телескопи. Як частина кафедри астрономії при Одеському університеті, обсерваторія є базою для наукових експериментів. Тут вивчають рух небесних тіл, проводять астрофізичні дослідження Сонця, планет та зірок, досліджують гравітаційне поле Землі, комети та метеори тощо.

Цікаво NASA провело випробування супутника для першого біоексперименту в далекому космосі

Історія астрономічних досліджень

  • Історія астрономічних досліджень українців має глибоке коріння. Символічні зображення й орнаменти, що уособлюють уявлення про Всесвіт, можна знайти на стоянках давніх людей.
  • У Київській Русі за небесними тілами спостерігали у монастирях, пізніше — у навчальних закладах.
  • У другій половині XVIII століття в Україні обладнали один із перших астрономічних кабінетів при бібліотеці Києво-Могилянської академії.
  • Астрономічні обсерваторії створили також при навчальних і наукових установах у Львові, Миколаєві, Києві, Одесі, Харкові, Сімеїзі тощо.

Про заснування одеської обсерваторії

Як портове місто, Одеса потребувала точних навігаційних інструментів та даних для регулювання руху суден. У 1817 році в місті відкрився Рішельєвський ліцей, де був спеціальний клас з топографічними і астрономічними приладами, зокрема й телескопами.

На жаль, відомості про його роботу не збереглися, тому історію одеської обсерваторії пов’язують вже з відкриттям Новоросійського університету в 1865 році, нині Одеський національний університет імені Мечникова.

У 1870-х роках міська влада виділила ділянку під будівництво обсерваторії в урочищі Ланжерон, де на той час був пустир.

Що робили в обсерваторії

  • Працівники обсерваторії займалися науковою та навчальною роботами, а також виконували певні доручення від міста.
  • Зокрема, вони звіряли точний час на головних годинниках з результатами спостережень за Сонцем.
  • Також співробітники обсерваторії стежили за точністю роботи хронометрів на кораблях, які заходили в порт, а геодезичні та астрометричні дослідження дозволяли відстежувати справність компасів і секстантів.
  • А коли в Одесі з’явилися газові ліхтарі працівники обсерваторії визначали час доби, коли їх потрібно було запалювати і гасити.
  • З часом робити наукові спостереження в межах Одеси стало складно, адже місто росло і все більше освітлювалося. Тому наприкінці 1950-х років побудували декілька нових спостережних станцій за кількадесят кілометрів від міста, зокрема, у селах Крижанівка та Маяки.


Одеська обсерваторія / Фото Оdessa1

Про виготовлення телескопів

У другій половині XX століття в обсерваторії почали виготовляти телескопи з діаметром дзеркал від 40 до 100 сантиметрів. Для цього український астроном Володимир Цесевич, який на той час очолював установу, зібрав потужну команду. Один з найбільших телескопів, зібраний ними, зараз розташований на території Вигорлацької астрономічної обсерваторії у місті Гуменне в Словаччині.

Наша обсерваторія була єдиною в Радянському Союзі, що сама робила телескопи,
– каже науковий співробітник одеської обсерваторії Осман Шахруханов.

Однак, за словами науковця, теперішнє фінансове становище обсерваторії не дозволяє виготовляти потужні телескопи. Тому працівники майструють невеликі прилади для наукових потреб. А завдяки комп’ютеризації досліджень та міжнародній співпраці Одеська астрономічна обсерваторія має змогу отримувати та аналізувати якісний науковий матеріал.

Найстаріший телескоп

Цінним експонатом обсерваторії є механічний телескоп-рефрактор англійської компанії "Томас Кук і сини", який встановили ще у XIX столітті. Гроші на його покупку в 1886 році пожертвував співробітник медичного факультету.


150-річний телескоп / Фото Ukraїner

Шахруханов розповідає, що на той час це був дуже потужний інструмент для спостережень і практично з цього телескопа й почалась астрономія в Одесі. В архіві обсерваторії досі зберігаються приблизно 4 тисячі фотопластин з цього приладу. На них зафіксовані переважно змінні зірки, комети і астероїди.

До теми Вражаюче фото серця спіральної галактики, схожої на Чумацький шлях

Телескоп перестав бути основним робочим інструментом для науковців у другій половині 50-х років, коли запрацювала спостережна станція обсерваторії у Маяках.


Механічний телескоп-рефрактор англійської компанії "Томас Кук і сини" / Фото Ukraїner

У 2019 році його вдалося відреставрувати і зараз це єдиний телескоп на території обсерваторії, в який можна дивитися, адже у сучасних телескопів немає візуального каналу.

Одеська астрономічна обсерваторія: дивіться відео Ukraїner