Найвідомішим джазменом СРСР став українець-аматор

30 травня 2015, 19:25
Читать новость на русском

Все життя Леонід Утьосов співав серцем і дуже неохоче погоджувався виступати у порожній студії перед мікрофоном. Співак став першим, хто приніс на наші землі джаз.

Геніальний аматор

Його обожнювала вся країна — від партійних чиновників і до простих робітників. Солдати писали йому листи з фронту, селянки просили допомогти купити корову, а молоді музиканти — вислати костюми, коли не мали в чому вийти на сцену. На конвертах зазвичай вказували "Народному артистові Утьосову" ще за десятки років до того, як він отримав це звання.

Ні середньої, а тим паче музичної освіти одесит не мав. Зате у 14 років грав у різних оркестрах на скрипці, на вулиці — під гітару. До 20 років встиг погастролювати з цирком і театром мало не по всій Україні.

Театралізований джаз

Якось артист вирішив, що хоче продемонструвати своїм глядачам усе, що вміє. В один виступ помістив монологи з Достоєвського і жартівливі сценки, сумні романси й веселі пісні про Одесу, класичний балет і циркові трюки. Програма вийшла аж на 6 годин і стала справжньою сенсацією. Критики писали: "Це навіть не успіх, а скажений фурор. Публіка шаленіла, гальорка біснувалася".

Читайте також:Героїня серіалу "Вікінги" — українка, яка пишається своїми коренями

У Європі Утьосов уперше познайомився із джазом і привіз його до Союзу. Щоправда його джаз був театралізований. Виступи оркестру включали сценки з театру і купу жартів. Музиканти не були прикуті до місця — вставали, підходили до диригента й один до одного.

Романи Утьосова та любов до Одеси

Під час Другої світової війни оркестр Утьосова дав близько 500 концертів і самостійно зібрав гроші на виробництво трьох літаків-винищувачів.

Одеситу приписували безліч романів, він сам жартував, що мав усі шанси стати батьком Андрія Миронова. Дружина терпіла. І навіть коли співак вкотре переїхав до коханки, відправила у її холодну квартиру фургон із дровами, щоб чоловік раптом не захворів. Вражений такою відданістю співак одразу повернувся.

Веселий і непередбачуваний, Утьосов був кращим прикладом одеської життєрадісності. І ніколи не втрачав нагоди похизуватися своїм містом.

Я народився в Одесі. Думаєте, я хвалюсь? Але це й справді так. Багато хто б хотів народитися в Одесі, але не всім це вдається,
— казав він.

Не дивно, що декілька років тому Одеська міська рада навіть розглядала ідею зробити пісню Утьосова "Чорне море" офіційним гімном міста.