Окуляри-симулятори: як "зрозуміти" п'яного водія
Для профілактики кермування в нетверезому стані у Києві презентували спеціальні окуляри "Drunk Busters Goggles", що імітують вплив алкоголю на поведінку людини. "Інструмент" та спеціальне устаткування для проведення вправ із ними передали найбільшим автошколам та профільним навчальним закладам України. Як вони працюють та впливають на людину – бачили журналісти "24".
Для автошкіл України стартує пілотний проект – "Випробуй у безпеці". Завдяки ньому 40 топових автошкіл в більшості регіонів України (надалі їх кількість збільшуватиметься) зможуть на реальному прикладі за допомогою окулярів "Drunk Busters Goggles" продемонструвати, до чого призводить нетверезе водіння, а головне дати змогу відчути це майбутнім водіям безпосередньо примірявши спеціальні окуляри.
Такий тренінг в програму підготовки майбутніх водії впроваджує "Всеукраїнське об’єднання автошкіл". Його автори розробили комплекс вправ з використанням окулярів, у яких застосовані лінзи, що викривляють сприйняття навколишнього середовища й водночас дають можливість на тверезий розум відчути стан людини, що вживала алкоголь.
Окрім окулярів до тренінгу додаються устаткування, матеріали, що пояснюють принцип дії окулярів, а також спеціальні анкети, які заповнюють до та після тренінгу, щоб оцінити власне його ефективність. Понад 60 тисяч майбутніх водіїв матимуть змогу протестувати "Drunk Busters Goggles" під час навчання.
Для чого це?
Ці окуляри створені, щоб попередити про небезпеку керування автомобілем в нетверезому стані. Як відзначив під час їх презентації Владислав Криклій, керівник Головного сервісного центру МВС, вони створюють так званий ефект "під муху", тобто імітують стан алкогольного сп’яніння, для того, щоб майбутні водії відчули, як навіть невелика доза алкоголю в крові унеможливлює буде-яке подальше керування машиною.
Результат цього – соціальний меседж для людей. Зараз це певним чином інтерактив, але саме так краще доносити інформацію, ніж через суху методологію в навчальних матеріалах,
– сказав Криклій.
Що це за окуляри?
Зовнішньо вони нагадують окуляри для катання на лижах. Однак одягнувши "алкоокуляри", відчуття не з приємних – картинка перед очима тьмяніє, усе навколо розпливається, виникає відчуття реального сп’яніння. І не дивно, бо доза алкоголю в окулярах дорівнює – 0,2-0,4 проміле. За словами Криклія, використовувати їх можна не більше, ніж 10 хвилин, не кожен день, а лише відповідно до програми навчання.
Коштує один комплект такого аксесуару – 1000 доларів. Розробники окулярів – Сполучені Штати Америки.
Як зазначив голова Всеукраїнського об’єднання автошкіл Ілля Щербина, для України це буде перший досвід, проте cьогодні з освітньою метою подібний інструмент використовують фахівці у понад 60-ти країнах світу.
Як відбуватимуться тренінги?
Навчання проходитимуть в інтерактивній формі. Одягнувши окуляри учні повинні будуть пройти по так званому маршруту, що являє собою "карту" з нанесеними на неї прямих ліній, звивистих смуг тощо. Задання – пройти максимально рівно по заданих контурах. Складність полягає в тому, що окуляри спотворюють "дорогу", не дають змоги повністю себе контролювати та порушують координацію.
Водночас керівник Головного сервісного центру МВС коментує, така ініціатива покликана справити певний "ефект метелика".
Тобто, якщо людина в майбутньому вип’є й вирішить сідати за кермо, згадає, як проходила інтерактивне навчання і погано себе відчувала в цих окулярах й не сяде за кермо в алкогольному стані,
– відзначає Криклій.
Які відчуття?
Під час презентації "Drunk Busters Goggles", окуляри вже протестували відомі українці та поділилися своїми враженнями. Автомобільний журналіст Рауль Чилачава зізнався, що відчуття від окулярів неоднозначні – вони ніби переносять у віртуальну гру. Чилачава не радить ризикувати своїм життям навіть після одного келиху.
На жаль, у нас поки що немає високої культури кермування на дорогах як у деяких інших країнах, зазначила телеведуча Кароліна Ашіон. Проте завдяки таким акціям вона точно має зародитися. Відчуття від окулярів жахливі, каже Ашіон, і не радить пити.
Чому це так важливо?
У головному сервісному центрі МВС України зазначають, щороку в Україні більше 3200 людей отримують травми в результаті аварій, повязаних з керуванням автомобілями в нетверезому стані. Близько 400 людей загинули у ДТП. Відповідно, кожні 8 годин одна людина отримує смертельні травми з вини п'яних водіїв.
Разом з тим, не завжди водіїв спиняють й чималі штрафи за водіння в алкосп’янінні. Як відомо, закон про збільшення штрафів за керування автомобілем у нетверезому стані набув чинності з 27 липня цього року.
Нагадаємо, якщо водія зупиняють за кермом у нетверезому стані вперше, покарання становитиме 10 200 гривень. Крім того, правопорушника на рік позбавлятимуть права керування автомобілем.
Якщо протягом двох років після цього у такому стані його зупинять удруге – штраф складе 20 400 гривень (1200 неоподаткованих мінімумів), права у водія забиратимуть на три роки. Якщо упродовж п’яти років після цього водія зупинять п’яним втретє – штраф зросте до 40 800 гривень, а прав на водіння його позбавлять на 10 років.
Штрафи та окуляри мали б зробити свою справу. Але кожному водію треба запам’ятати просте правило; кермо і алкоголь – несумісні.
Читайте також: (Не)безпечна дорога: як знизити аварійність до нуля