Окупація ізолювала Крим від усього світу
Кримські пляжі цього року лишилися напівпорожніми. Після запровадження санкцій світові ринки закрилися для кримського вина. До кримських аеропортів не літають світові авіакомпанії, в кримські порти не заходять кораблі.
Без води з Північно-Кримського каналу втрачені врожаї на півночі Криму. А Україна офіційно попередила про обмеження поставок електроенергії до Криму та можливі відключення.
Економіка тримається на тому, що Росія з усіх сил змушена підтримувати Крим якимись субвенціями. З тим, що в самій Росії погіршується економічна ситуація. Тут зростає безробіття. Всі, хто може, намагаються виїхати з Криму,
— розповідає експерт Інституту демократії ім. Пилипа Орлика Наталя Беліцер.
Зростання цін звело нанівець підвищення соцвиплат
Ті кримчани, які хотіли бачити півострів у складі Росії, розраховували, що з російськими солдатами до Криму прийде достаток. Однак, переваги від російської окупації отримали лише кримські пенсіонери та бюджетники. Їх пенсії та зарплати збільшились. Щоправда, зростання цін зводить їх вигоди нанівець. Не за горами і підвищення комунальних платежів, які в Криму значно нижчі, аніж у регіонах Росії. Розрив торгових зв'язків з Україною обернувся для кримських супермаркетів скороченням асортименту товарів.
"У супермаркетах — надзвичайно малий асортимент", — каже співзасновник проекту "КримSOS" Севгіль Мусаєва.
В економічній сфері — колапс, бракує продуктів,
— говорить голова Департаменту з питань Криму і Севастополя при Кабінеті Міністрів Аслан Омер Киримли.
Постачати до Криму достатню кількість продуктів Росія не в змозі
Постачати до Криму достатню кількість російських продуктів через Керченську протоку окупаційна влада не в змозі. Припинення перевезень взимку загрожує залишити Крим без харчів. Тим часом, на адміністративному кордоні між Кримом та Херсонською областю процвітає контрабанда.
Кримська окупаційна влада привласнила сотні об'єктів нерухомості та підприємства, що належали українській державі. Одна за іншою в Криму зникають українські компанії. Власників змушують перереєстровуватися та сплачувати податки у скарбницю країни-окупанта. Остерігаючись міжнародних санкцій, великий російський бізнес до Криму не йде. Замість українських банків та операторів мобільного зв'язку в Криму збираються працювати дрібні локальні компанії,
— каже Голова Кримського культурного центру "Український Дім" Андрій Щекун.
"Прийшли банки, у яких було кілька відділень на всю Росію", — розповідає співзасновник проекту КримSOS Севгіль Мусаєва.
Читайте також: Крим після анексії. Люди живуть сподіванням, що Україна все ж може повернутися
Утримувати зруйновану економіку Криму, виплачувати пенсії і зарплати бюджетникам та чиновникам Росії доводиться за рахунок мешканців російських регіонів. Підтримка окупованої території обходиться Москві дедалі дорожче.
"Дотаційність Криму буде близько 80%", — зазначив заслужений економіст Криму, експерт Майдану закордонних справ Андрій Клименко.
Окупований півострів покинуло від 20 до 80 тисяч кримчан
Від початку окупації півострів покинули за різними оцінками від 20 до 80 тисяч кримчан. Натомість, з Росії до Криму переїхали тисячі військових та чиновників. Експерти прогнозують — кримчани опікуватимуться не прийомом туристів, а обслуговуванням російської військової бази.
Населення замінюється російськими військовими та чиновниками,
— каже заслужений економіст Криму, експерт Майдану закордонних справ Андрій Клименко.
За словами голови Департаменту з питань Криму і Севастополя при Кабінеті Міністрів Аслана Омера Киримли, населення буде обслуговувати мілітаризовану зону.
"Крим перетворюється на військовий бастіон", — сказав уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.
Державна стратегія повернення Криму досі не розроблена
Приєднання Криму до Росії не визнає ані світ, ані Україна. Державна стратегія повернення Криму досі не розроблена. Обіцяне президентом Петром Порошенком Міністерство у справах Криму створять лише після парламентських виборів.
Парламент Криму треба відродити в екзилі у вигнанні, Кабінет міністрів Криму створити в екзилі, створити міністерство з питань Автономної республіки Крим і вимушених переселенців,
— каже голова "Кримського культурного центру "Український Дім" Андрій Щекун.
Повернути Крим Росію змусять економічні обмеження — експерти
Власну стратегію повернення Криму розробили експерти Майдану закордонних справ. Вони розраховують, що повернути Крим Україні Росію змусять економічні та політичні обмеження, вжиті світовою спільнотою.
"Крим має стати непідйомним для російського бюджету", — вважає заслужений економіст Криму, експерт Майдану закордонних справ Андрій Клименко.
Через різке зниження цін на нафту економіка Росія піде на спад,
— каже уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.
"Ми маємо розцінювати як ключову передумову повернення Криму — відсторонення Володимира Путіна від влади. Чи шляхом його скажімо так насильницького відсторонення, чи шляхом вбивства. І як наслідок — буде початок громадянської війни в Росії, який неминучий знову ж таки як наслідок запровадження проти неї економічних санкцій. Коли в Росії почнеться справжня громадянська війна і розпад на кілька держав, треба буде захищати Москву, тобто буде те, що сьогодні є на Донбасі", — розповідає політолог Тарас Березовець.
Чисельність інтервентів в Криму може збільшитись до 40 тисяч
Тим часом, російський міністр оборони Сергій Шойгу пообіцяв розмістити в Криму "повноцінне і самодостатнє" угруповання військ. Російські військові експерти припускають, що чисельність російських інтервентів в Криму може збільшитись з двадцяти п'яти до сорока тисяч солдатів та офіцерів.