Гучні вироки щодо ветеранів та активістів: у Зеленського хочуть взятися за них
Джерело:
Офіс ПрезидентаОфіс Президента пропонує створити механізм, щоб аналізу рішення судів щодо ветеранів війни та громадських діячів в Україні. Там пояснили, що прагнуть зробити це у відповідь на запит суспільства на справедливість.
У Зеленського не виключають, що сотні ветеранів та активістів могли зазнати несправедливого застосування законів мирного часу до оцінки подій, які відбулися в умовах російської агресії.
Важливо Запуск роботи ВККС: Рада попередньо підтримала судову реформу
Які рішення судів хочуть проаналізувати
- Мовиться про резонансні кримінальні справи та вироки проти ветеранів та громадських діячів, починаючи від 2014 року.
- В ОП пояснили, що мають на увазі справи проти людей, які боролися з російською агресією та її гібридними проявами.
- Все тому, що вони могли стати жертвами свавілля з боку чиновників, правоохоронців і несправедливих рішень суддів.
У Зеленського підкреслили, що потрібно у законний спосіб перевірити усі рішення та обставини цих справ. Зокрема й те, чому їхні фігуранти могли не отримати належного захисту від держави.
Крім цього, Офіс Президента хоче дослідити кримінальні провадження за фактами нападів на громадських діячів. А саме ті, у яких винних досі не притягнули до відповідальності.
Перші кроки у цьому напрямку
Очільник відомства Андрій Єрмак вже провів нараду за участі правоохоронців, народних депутатів, Міністерства у справах ветеранів та уповноваженої Верховної Ради з прав людини.
Упродовж зустрічі обговорили виклики через наявність вироків проти ветеранів, які суспільство вважає несправедливими, а також незавершені розслідування щодо нападів на активістів.
В ОП пообіцяли, що повернуть справедливість, якщо починаючи з 2014 року проти ветеранів та громадських діячів розпочиналися безпідставні кримінальні справи.
"Водночас якщо блокувалося розслідування кримінальних проваджень за фактами нападів на них, держава має надати належну відповідь", – мовиться у повідомленні відомства.
Зверніть увагу! Ці твердження можуть стосуватися справи Стерненка. Раніше активісту оголосили підозру про умисне вбивство.Захищаючи себе, хлопець поранив одного з нападників. Через деякий час той помер. Винних у жодному з трьох нападів на Стерненка досі не покарали.
Гучні справи проти активістів та ветеранів
Справи проти Стерненка. Активіста не лише звинувачують в умисному вбивстві нападника, яке він пояснює самозахистом. Нещодавно Стерненка засудили через іншу справу.
- Його відправили у в'язницю на понад 7 років через викрадення проросійського депутата Сергія Щербича. Сам політик жодного разу з 2015 року так і не з'явився свідчити до суду.
- За даними слідства, мотивом Стерненка та його соратника було заволодіння 300 гривнями. Активіст все заперечує. Він вважає, що справа є політично вмотивованою та оскаржуватиме вирок.
- Його підтримує значна частина суспільства. Після оголошення вироку по всій Україні спалахнули протести за Стерненка. Одна з вимог – звільнення засудженого до 9 березня.
Справа про вбивство Шеремета. У 2016 році у Києві внаслідок вибуху в авто загинув журналіст Павло Шеремет. У грудні 2019 року правоохоронці повідомили про результати розслідування.
- Слідство назвало підозрюваних у вбивстві – музиканта та ветерана Андрія Антоненка, кардіохірурга та волонтерку Юлію Кузьменко та військову медсестру Яну Дугарь.
- Ніхто з них не визнає своєї вини. Спочатку усіх взяли під варту, проте згодом Дугарь та Кузьменко замінили запобіжні заходи. Наразі у СІЗО перебуває лише Антоненко.
- Нещодавно колишній білоруський спецпризначенець Ігор Макар опублікував плівки, на яких, ймовірно, білоруські спецслужби у 2012 році обговорюють вбивство Шеремета.
- Водночас очільник МВС Арсен Аваков запевнив, якщо фігурантів справи виправдують, у такому випадку до сторони обвинувачення можуть застосувати санкції.
- Все це також викликало значний резонанс в суспільстві. На протестах на підтримку Стерненка також закликають до справедливого розслідування справи Шеремета.