Опозиціонери створили Комітет захисту України

16 травня 2010, 14:05

Цього тижня в Україні намагалися об’єднати опозицію. Проте, не склалося. До "Комітету порятунку України", ініційованого блоком Юлії Тимошенко приєдналися 7 політичних сил.

Це: партія "Батьківщина", Народний рух України, Європейська партія України, Українська соціал-демократична партія, Партія захисників Вітчизни, "Реформи і порядок" та "Народна самооборона". Координатором об’єднання одноголосно затвердили письменника Дмитра Павличка. Втім, на першу роль в Комітеті, все ж претендує Юлія Тимошенко.

Юлія Тимошенко (лідер БЮТ): “Зараз структура Комітету захисту буде розширятися, вона буде створюватись в областях, районах і селах, в учбових закладах, на підприємствах. Ми переконані в тому, що громадянське суспільство не буде терпіти такого приниження України, такого, по суті, ліквідаційного процесу відносно наших можливостей і наших конкурентних переваг в світі”.

Решта опозиційних політиків до обіймів колишнього прем’єр-міністра не поспішають. Загалом, ініціативу об’єднання підтримують, але іти під формальне керівництво Тимошенко не збираються Анатолій Гриценко зі своєю "Громадянською позицією" та "Фронт змін" Арсенія Яценюка. Мотивація одна - Юлія Тимошенко вже оголосила себе лідером об’єднаної опозиції.

Анатолій Гриценко (голова партії "Громадянська позиція"): “Я переконаний, там мають сидіти і Яценюк, і Кириленко, і Гриценко, і Кличко, і багато інших представників інших політичних сил. До цього не були готові. Значить шлях попереду, будемо шукати варіанти, яким чином знайти інший формат координації, більш ефективний”.

Арсеній Яценюк (лідер "Фронту змін"):
“Координація опозиції, звичайно, повинна бути. Але координація навколо цілі, а не навколо цілі повернення одного політика до влади”.

Не хочуть приєднуватися до Комітету захисту і в партії "За Україну". З тих же причин. Кажуть, хочуть координуватись тільки по горизонталі.

В'ячеслав Кириленко (лідер партії "За Україну"): “Партія "За Україну" не визнає якоїсь структури опозиції, яка передбачає підпорядкованість когось комусь. Це має бути координована опозиція по горизонталі, яка після обговорення всіх питань приймає спільне рішення, яке є для всіх обов’язковим. Мені здається, ми поки що на шляху до утворення такої структури”.

У коаліції об’єднання протиборчого табору не бояться. Просто не вірять, що опозиційні сили зможуть діяти спільно. Тож сприймають новостворений Комітет захисту країни від них самих з іронією.

Владислав Лук'янов (народний депутат, фракція Партії регіонів): “Якби пані Тимошенко розпочала дійсно використовувати програму порятунку України і ізолювала саму себе кохану від українського суспільства, це б була найбільш корисна річ, яку б вона могла зробити”.

А от експерти кажуть: саме в об’єднанні головне завдання опозиції на сьогодні. Підстави показати реальні результати своєї роботи, незгодні з політикою керівництва країни, можуть отримати вже восени.

Сергій Таран (політолог): “Великі масштабні акції можуть бути під осінь, коли громадяни вперше відчують результати, або відсутність результатів нової влади, зараз влада все таки більше говорить про декларації, про ті чи інші наміри щось зробити, під осінь громадяни побачать на власному досвіді результати цих дій. Тому мобілізація громадян під участь в акціях опозиції буде легшою ніж це є зараз”.

Але щоб зібрати людей під своїми прапорами, доведеться попрацювати. Зокрема з виборцями в регіонах. До того ж, якщо майданчиком для об’єднання все ж таки стане Комітет захисту, було б не погано пояснити значній кількості населення від кого і від чого Україну треба захищати.